Kuo skiriasi psichoterapeuto ir psichologo konsultacijos? kaip nuspręsti ar man reikalinga psichoterapija, ar galima lankytis individualiose psichologo konsultacijose?

Kuo skiriasi psichoterapeuto ir psichologo konsultacijos? Atrodo, kad atsakymas į tokį klausimą yra akivaizdus, tačiau vis tik – kaip nuspręsti (ir ar savarankiškai galiu nuspręsti) ar man reikalinga psichoterapija, ar galima lankytis individualiose psichologo konsultacijose? Ar psichoterapijai pradėti reikia gydytojo siuntimo? Šiuo metu jaučiuosi puikiai, esu gydžiusis medikamentais, tačiau jaučiu, kad yra neatsakytų klausimų ir slegiančių dalykų, kurie ilgainiui gali vėl sugrąžinti prie depresyvios būsenos. Iki šiol gydžiausi kitame mieste, todėl įdomu, kaip viskas vyksta persikėlus į kitą polikliniką ir pan.

Išskirti šias dvi psichologinės pagalbos sritis gana sudėtinga, kadangi labai panašūs profesiniai įgūdžiai reikalingi tiek konsultacijų, tiek ir psichoterapijos metu. Abiem atvejais yra siekiama padėti žmogui įveikti sunkumus, kylančius jo gyvenime.

Pagrindiniai psichologinio konsultavimo ir psichoterapijos skirtumai yra tokie, kad psichologinis konsultavimas labiau orientuotas į kliniškai sveiką asmenybę, kuri turi sunkumų funkcionuojant kasdienybėje. Psichoterapijos metu siekiama giliau analizuoti žmogaus problemas, orientuojantis į pasąmonę, struktūriškai pertvarkyti asmenybę. Konsultavimas dažniau orientuojasi į trumpalaikę pagalbą, daugiau orientuotas į dabartį ir ateitį. Konsultacijų metu siekiama padėti žmogui susitvarkyti su konkretesniais sunkumais, tuo tarpu psichoterapijos metu atliekama giluminė žmogaus gyvenimo stilių bei asmenybės analizė, ji gali užtrukti kur kas ilgiau – nuo kelių mėnesių iki kelių metų.

Dėl gydytojo siuntimo psichoterapijai ir psichologiniam konsultavimui – kiekviena įstaiga turi savo vidaus tvarką, dalyje įstaigų siuntimo nereikia, tačiau yra įstaigų, kur toks siuntimas reikalingas. Visų pirma, svarbu išsiaiškinti ar jūsų poliklinikoje yra teikiama psichoterapijos paslauga, dalyje įstaigų yra teikiamas tik psichologinis konsultavimas.

Jeigu jaučiate, kad turite sunkumų ir norite juos analizuoti bei išspręsti, jums gali būti naudingas tiek psichologinis konsultavimas, tiek ir psichoterapija.

Į klausimą atsakė:
Milda Vickutė
Psichologė
Antakalnio poliklinika