Anksčiau neatkreipdavau dėmesio, to nesureikšmindavau, tačiau kartais naktį labai šildavau. Kartais karšta būna tiek, kad pabundu išpilta prakaito, paskui vėl kurį laiką nieko nebūna. Prieš pusantro mėnesio sunerimusi nubėgau pasidaryti kraujo tyrimą ir tth – viskas gerai. Tada pradėjau sekti kada labiausiai šilti pradedu. Atkreipiau dėmesį, kad ciklo viduryje prasideda, tada keliskart pasikartoja ir tada susergu mėnesinėmis (dar kartą pasikartojo po lytinių santykių, užmigus ir pabudus buvau šlapia, po kelių dienų susirgau mėnesinėmis). Kai prasideda mėnesinės, vėl būna ramu su šilimu iki maždaug vidurio. Pradžioje maniau, kad per šiltai apsiklojus (na gali būti ir taip), bet nusiklojus būna jau per šalta ypač jei būnu sušilusi, tai tuomet krato šaltis. Buvo dar ir šaltas prakaitas su kratuliu, tačiau vartoju antidepresantus, gydytoja sakė, kad tai yra psichosomatinis reiškinys. Taigi, klausimas ar naktinis šilimas ciklo viduryje yra galimas? Šokinėja hormonai?
Manau, kad tai dažniausiai tokius sutrikimus sukeliantis premenstruacinis sindromas, kuris apibūdinamas kaip fizinių ir/ar emocinių pokyčių pasikartojimas prieš mėnesines. Dažniausiai jis pasireiškia likus savaitei iki menstruacijų ir dingsta joms prasidėjus. Jo simptomus jaučia apie 40% galinčių pastoti moterų. Pagrindiniai ligos simptomai gali būti:
- nuotaikos pokyčiai (baimė, dirglumas, liūdna nuotaika);
- pažinimo funkcijų sutrikimas (negalėjimas susikaupti, užmaršumas);
- elgesio pakitimai (verkimo priepuoliai, persivalgymas);
- ligas primenantys simptomai (greitas nuovargis,vidurių užkietėjimas, nemiga, karščio pylimas, prakaitavimas);
Šio sindromo pasireiškimą predisponuoja netinkama mityba (vitamino B6, mikroelementų, glukozės trūkumas), alkoholio vartojomas, kiti ūmūs ir lėtiniai susirgimai, psichologiniai faktoriai. Šių simptomų mažinimui taikomos priemonės:
- gyvenimo būdo keitimas (stresinių situacijų vengimas,neigiamo požiūrio į jas mažinimas, reguliari mankšta, fizinis aktyvumas).
- mitybos korekcija (vartoti daugiau daržovių,vengti alkoholio,saldumynų, riebaus maisto, vartoti produktus,turinčius kalcio, magnio ir vitamino B6)
Jei šios priemonės nepadeda, taikomas medikamentinis gydymas. Vistik patarčiau į šiuos simptomus nenumoti ranka ir apsilankyti pas savo šeimos gydytoją ar gydytoją akušerį ginekologą. Jis galės tiksliau nustatyti šių simptomų priežastį ir patarti, kaip jų išvengti. Be to, pagal savo amžių Jūs priklausote tai moterų grupei, kuri įtraukta į gimdos kaklelio vėžio ankstyvos diagnostikos programą. Įgyvendinant šią programą moterims nuo 25 iki 60 metų amžiaus kas trejus metus yra nemokamai atliekamas gimdos kaklelio citologinio tepinėlio tyrimas, siekiant anksti diagnozuoti gimdos kaklelio pakitimus. Taigi apsilankymas Jums duotų dvigubą naudą.
Į klausimą atsakė:
Zita Kapušinskienė
Vaikų ligų gydytoja
Rokiškio pirminės asmens sveikatos priežiūros centras, VšĮ