Kaip žinoti, ar mano paaugliui yra depresija, juk paauglystės bėdų visi turi, su visais paaugliais pasidaro sunku susikalbėti?

Paauglystė yra sunkus amžiaus tarpsnis, nes paauglys išgyvena konfliktą su tėvais – siekia įtvirtinti savo nepriklausomybę, iš vaiko tampa suaugusiu. Normalu, kad paauglio ir tėvų santykiuose atsiranda daugiau konfliktų negu buvo anksčiau. Taip pat normalu, kad paauglių nuotaika yra labiau permaininga negu anksčiau. Todėl sunku atskirti, ar prasta nuotaika tėra „paauglystės bėdos“ ar depresija.

Įprasta galvoti, kad depresija sergantis žmogus yra labai liūdnas. Kalbant apie suaugusius – taip, liūdesys yra vienas ryškiausių bruožų. Paauglių depresijos ryškiausias bruožas yra pastovus dirglumas, priešiškumas, pyktis. Liūdesys dažnai būna ne taip ryškiai pastebimas. Visi galimi paauglių depresijos bruožai išvardinti čia:

 • Liūdesys, beviltiškumas.
 • Dirglumas, pyktis, priešiškumas.
 • Dažnas verkimas.
 • Nutolimas nuo šeimos ir draugų.
 • Nustoja domėtis dalykais, kurie anksčiau teikdavo malonumo.
 • Valgo ir miega per daug ar per mažai.
 • Nerimastingumas.
 • Jaučia kaltę, jaučiasi bevertis.
 • Stokoja motyvacijos.
 • Nuolat jaučiasi pavargęs
 • Sunku susikaupti, dėl to gali pradėti prasčiau mokytis
 • Galvoja apie mirtį ir savižudybę.

Atskirti, ar tai depresija, ar paprasti nuotaikos svyravimai, padės tai, jei įvertinsite, kiek laiko trunka kai kurie (ar visi) išvardinti depresijos požymiai. Pasitaiko, kad jie trunka jau keletą metų, arba keletą mėnesių. Taip pat įvertinkite, kiek stipriai depresijos bruožai yra išreikšti, pvz., ar paauglys stokoja motyvacijos ruoštis kai kurioms pamokoms, kurias vertina kaip jam „nenaudingas“, ar jam trūksta energijos ir noro daryti beveik viską, net ir tai, kas anksčiau patikdavo. Pasitaiko, kad dėl depresijos sukelto dėmesio sutrikimo, energijos, motyvacijos stokos mokymosi rezultatai pablogėja 1-2 balais, palyginus su praeito semestro ar praeitų metų mokymosi vidurkiu. Dažnai apimtas depresijos paauglys nustoja domėtis popamokine veikla. Tėvams jis kartais atrodo kaip „tinginys“- nieko neveikia, niekuo nesidomi, mokytis nenori. Tai kelia pyktį ir tėvai būna linkę kaltinti paauglį. Taip dar labiau sustiprinami paauglio kaltės, bevertiškumo jausmai.

Paauglių depresijos ženklu gali būti įvairūs skausmai, negalavimai, kurie atsiranda tarsi be priežasties ir gydytojai neranda jiems priežasčių. Paauglys dėl skrandžio ar galvos skausmo gali vengti eiti į mokyklą.

Paaugliai ieško, kaip padėti sau šioje situacijoje ir kai kurie pagalbos būdai nėra efektyvūs. Pavyzdžiui, paauglys gali įnikti į internetą tam, kad išvengtų galvojimo apie savo problemas. Jis gali pradėti vartoti alkoholį ar kitas psichoaktyvias medžiagas, kad sukeltų sau naujų pojūčių. Pastebėta, kad depresiški paaugliai vaikinai gali pradėti agresyviai elgtis, ypač jei iš jų tyčiojamasi.

Paauglių depresija nuo suaugusiųjų depresijos skiriasi tuo, kad depresiški suaugę izoliuoja save nuo kitų žmonių, o depresiški paaugliai gali palaikyti bent keletą gerų santykių su draugais. Galima tik pastebėti, kad jie tampa mažiau socialūs negu anksčiau, arba pradeda bendrauti su visiškai kitokiais draugais negu anksčiau.

Į klausimą atsakė:
Lina Kalinauskienė
Antakalnio poliklinikos psichologė