Kaip man kalbėtis su savo depresišku paaugliu

Kaip man kalbėtis su savo depresišku paaugliu? Nežinau, ar jam tikrai depresija, jis pastoviai būna savo kambaryje, prie kompiuterio arba lovoje, niekur nebeišeina su draugais.

Štai svarbiausi dalykai:

  • svarbu kalbėtis iš karto, kai tik pastebite depresijos požymių. Geriausia pradėti kalbėtis nuo tų dalykų, kuriuos pastebite paauglio elgesyje ir emocijose, pvz., pasakyti, kad jis atrodo nusiminęs, pavargęs, pasiteirauti, ar taip iš tikrųjų yra, kaip apskritai jaučiasi pastaruoju metu.
  • Net jeigu paauglys neserga depresija, geriau apie tai pasikalbėti negu nepasikalbėti. Ramiai pasakykite, kad pastebite depresijos požymių ir kad Jus neramina tai, ką matote ir kad norite suprasti, apie ką paauglys galvoja, ką jaučia.
  • Normalu, kad paauglys gali nenorėti atvirai kalbėtis su Jumis. Visgi parodyti susirūpinimą yra geriau negu jo neparodyti.
  • Jeigu matote daug depresijos požymių, o paauglys tvirtina, kad viskas gerai, pasikonsultuokite su Psichinės sveikatos specialistu (vaikų ir paauglių psichiatru, psichologu).
  • Pokalbio su paaugliu metu svarbu susilaikyti nuo kritikos, kaltinimų, “moralizavimo”. Leiskite paaugliui suprasti, kad jūs pasirengęs padėti. Jei paauglys pradeda kalbėti, Jūsų pirmoji užduotis- aktyviai išklausyti, nepertraukti ir neužduoti klausimų, kol paauglys kalba.
  • Kartais gali atrodyti, kad paauglio jausmai “neatitinka realybės”, kad jis perdėtai nerimauja dėl smulkmenų, kad “neprotinga” pergyventi dėl tokių dalykų. Kalbantis su paaugliu svarbu parodyti, kad suprantate paauglio jausmus, pvz., “suprantu, kaip skaudu, sunku tau”. Tai leis jam jaustis suprastam ir paskatins atvirumą.
  • Jeigu pastebite daug depresijos požymių, pakvieskite paauglį kartu nueiti pas psichinės sveikatos specialistą (mokykloje ar poliklinikoje dirbantį psichologą, vaikų ir paauglių psichiatrą).

Į klausimą atsakė:
Lina Kalinauskienė
Antakalnio poliklinikos psichologė