Kaip susitvarkyti, kad būtų mažiau streso ?

Sveiki. Esu studentė, pirmakursė. Mokausi menų srityje. Pastaruoju metu neišeina susiplanuoti darbų, jie visi užgriūva vienu metu, nebespėju padaryt, o padarius rezultatas netenkina. Prie to prisideda ir stresas ir dvejonės, kad vėl visų darbai bus geresni už mano, kad niekada nepavyks padaryti geriau. Manau, labai per daug mąstau ir nerimauju, kas dažnai neleidžia užmigti ir dažnai pabundu iš ryto su jau skaudančia galva, nes jau prieš atsikeliant imu nerimauti. Nežinau, kaip sutvarkyti viską, kad mažiau streso būtų.

Iš aprašytos situacijos yra aišku, kad kažką reikia keisti, nes organizmas jau siunčia įspėjamuosius signalus – galvos skausmas, nemiga, nerimas. Norėčiau šioje situacijoje Tau duoti porą patarimų.

Pirmas: pabandyk susiplanuoti laiką. Tai padaryti galėsi, tik žinodama, kur jį eikvoji tuščiai. Todėl bent savaitę žymėk visiems savo darbams skirtas valandas ir minutes – paskaitos, miegas, kelionė į mokymo įstaigą ir eilė kitų darbų – pusryčiai, pietūs, vakarienė, laikas asmens higienai yra neišvengiami. Lygiai taip pat, kaip 24 valandos paroje. Todėl itin stropiai žymėk likusį laiką, kurį praleidi naršymui internete, socialiniuose tinkluose, paplepėjimams ir pasyviam poilsiui. Pamatysi, kad čia tikrai turi didesnį rezervą – tą laiką gali paskirstyti ir/ar pakeisti jo praleidimo pobūdį – pasirinkti aktyvų poilsį, ieškoti studijų užduotims reikalingos medžiagos ir t.t. Planuodama būtinai atsimink, kad miegui reikalingos ne mažiau kaip 8 valandos per parą, o nerimą, įtampą ir kitas bereikalingas mintis geriausiai šalin veja aktyvi fizinė veikla.

Antras: Mylėk save ir pasitikėk savimi. Todėl nekankink savęs abejonėmis, kad kiti bus geresni. Jei taip ir atsitiktų – pasistenk iš jų pasimokyti ir išmok pasidžiaugti jų sėkme. Užsibrėžk aiškų tikslą ir jo siek – kantriu kasdieniniu darbu, mokymusi iš klaidų ir gerosios patirties – genijais ne gimstama, o tampama. Todėl neleisk niekam iš Tavęs vogti Tau brangaus laiko ir niekada nenustok tikėti, kad Tavo sėkmė – Tavo rankose

Į klausimą atsakė:
Zita Kapušinskienė
Rokiškio pirminės asmens sveikatos priežiūros centras
Vaikų ligų gydytoja