Ką daryti – namuose dukra visad verkia, būna apatiška?

Mano dukrai 16 metų. Mokosi gerai, turi draugų ir ją mylintį vaikiną. Neatrodo kad turėtų kokių nors problemų. Su draugais būna linksma. Tačiau kai būna viena namuose atrodo lyg ji kaukę nusiimtų. Verkia be priežasties, namuose nieko nedaro, apatiška, sako, kad neturi niekam jėgų. Ką daryti?

Kartais žmogus gali jaustis liūdnas, ir tuo pat metu kitiems neatrodyti liūdnas. Gali būti, kad Jūsų dukra deda pastangų kitiems atrodyti linksma, slepia liūdesį. Normalu, kad nuotaika keičiasi. Jeigu liūdesys kamuoja pastoviai, jeigu atsiranda verkimo protrūkių be priežasties ir dukra vengia kalbėti apie sunkumus, kurie ją slegia, būtų svarbu į tai atkreipti dėmesį. Pirmiausia galima atvirai pasiteirauti apie tai, kaip ji apskritai jaučiasi, ar nuolat jaučiasi prislėgta, ar kartais geba džiaugtis ir liūdesys praeina. Juk gali būti, kad ją nuliūdino tą dieną buvę įvykiai. Galima tiesiai paklausti, kas ją slegia, pasisiūlyti ją išklausyti. Gali taip būti, kad dukra jaučia depresinę nuotaiką pastoviai, bet ją stengiasi paslėpti net nuo savęs. Tuomet gali būti sunku atpažinti depresiją ir pradėti ką nors daryti.

Jeigu dukra Jums atsakytų, kad kasdiena jaučiasi pavargusi, nuolat jaučia liūdesį, beprasmiškumo jausmą, verta kreiptis į psichikos sveikatos specialistą.

Į klausimą atsakė:
Lina Kalinauskienė
Antakalnio poliklinikos psichologė