Kavos poveikis paaugliams

Šiandien gerti kavą yra taip pat įprasta, kaip užsirišti batų raištelius. Kaip gi pradėsi dieną be kavos puodelio? Bloga žinia yra ta, jog, matydami suaugusiųjų pavyzdį, kavos gėrimo ritualais ima mėgautis vis jaunesni asmenys. Na žinoma, juk ir pati Pepė Ilgakojinė mėgo gerti kavą!

Kava yra ne tik itin populiarus gėrimas, bet ir labai svarbi socialinio gyvenimo bei kultūros dalis. Tai ir kasdienis ritualas, ir susitikimų dalis, ir malonus poilsis. Tačiau kas lemia tokį kavos populiarumą? Kaip ji veikia žmogaus organizmą? Ir kaip konkrečiai ji veikia paauglius?

Kava ir jos poveikis

Kava yra natūralus kofeino, – stimulianto, veikiančio centrinę nervų sistemą ir padidinančio budrumą bei energijos lygį, – šaltinis. Patekęs į kraujotaką, kofeinas veikia centrinę nervų sistemą, ją stimuliuoja, todėl žmogus jaučiasi budresnis, energingesnis. 

Geriant kavą, išsiskiria dopaminas ir norepinefrinas, kurie padeda gerinti koncentraciją, efektyviau panaudoti protinį potencialą. Žmogus jaučiasi labiau susikaupęs, motyvuotas.

Kita vertus, ši nuolatinė organizmo stimuliacija kofeinu gali kelti nemigą, nerimą ir dirglumą. Dideli kavos kiekiai gali dar pabloginti šiuos simptomus ir jautresniems organizmams sukelti panikos priepuolius. 

Kadangi kofeinas stimuliuoja, neigiamai veikiama širdies ir kraujagyslių sistema. Per dažnas kavos vartojimas didina širdies ritmą, kelia kraujo spaudimą.

Kavoje esantis kofeinas dirgina skrandžio gleivinę ir didina skrandžio rūgštingumą. Tai gali sukelti pykinimą, skrandžio skausmus arba sutrikdyti virškinimą, ypač žmonėms, turintiems jautrų skrandį.

Reikia paminėti, kad organizmo jautrumas kofeinui yra labai individualus. Kai kurie kavos poveikį junta labiau, kitus kava veikia mažiau.

Kodėl paaugliams norisi gerti kavą?

  • Šokoladinė, riešutų sviesto, pistacijų skonio, su grietinėle ir zefyrais – kavos skonių įvairovė tikrai vilioja vaikus jos paragauti. 
  • Nepamirškime ir noro greičiau suaugti, imituoti suaugusiuosius, kopijuoti tėvų ar kitų autoritetų rodomą pavyzdį. Nenuostabu, jog, gerdami kavą, paaugliai jaučiasi suaugusiųjų pasaulio dalimi, brandesni, labiau privilegijuoti.
  • Mėgavimasis ritualais. Kaip ir suaugusiems, taip ir vaikams kavos gėrimas gali būti susijęs su tam tikrais ritualais, kuriančiais suaugumo, ramybės ir malonumo pojūtį. 
  • Kofeino provokuojamas budrumo ir energijos antplūdis (ypač kai reikia ilgai mokytis) taip pat turi įtakos tam, jog paaugliai vis dažniau geria kavą. 

Neigiamas kavos poveikis paaugliams

Kava turi neigiamą poveikį tiek suaugusiems, tiek paaugliams. Tačiau, žinoma, paauglius kofeino turintys gėrimai dažnai veikia kur kas stipriau.

  1. Miego sutrikimai. Dažnas paauglio kavos arba kitų kofeino turinčių gėrimų vartojimas gali sutrikdyti normalų miego ritmą. Miego trūkumas savo ruožtu neigiamai veikia vaiko energijos ir koncentracijos lygį, bendrą savijautą.
  2. Nerimas. Paaugliai, jautrūs kofeinui, gali pastebėti, jog kava, veikdama centrinę nervų sistemą, sukelia ne tik nemigą, bet ir didina nerimo, dirglumo, jautrumo lygį. Nerimą gali lydėti prakaitavimas, dažnas širdies ritmas.
  3. Priklausomybė nuo kofeino. Kaip ir bet kuri kita priklausomybė, taip ir ši turi itin neigiamą poveikį paauglio sveikatai bei gerovei.

Kaip mesti gerti kavą?

  • – Jei turite priklausomybę nuo kavos, būtinai kreipkitės į gydytoją, kuris ne tik suteiks išsamią konsultaciją, bet ir sudarys individualią programą.
  • – Labai svarbu kavą pakeisti kitais gėrimais, kurių sudėtyje nėra kofeino. Tai gali būti žolelių arbatos, vaisių arbatos, natūralios sultys arba tiesiog vanduo.
  • – Lygiai taip pat svarbu surasti kitus energijos šaltinius. Jei nuolat trūksta energijos ir budrumo, verta apsvarstyti natūralius energijos šaltinius: subalansuotą mitybą, kokybišką miegą, fizinį aktyvumą.

Naudota literatūra: