Kas yra kalistenika?

„Kalistenika”– tai graikų kilmės terminas, kuriame „kàlos“ reiškia grožį ir „sthénos” – jėgą. Šio sporto istoriją būtų galima sieti dar su Senovės Graikija, olimpinių žaidynių ir atletikos gimtine. Nors tuomet sąvoka „kalistenika” dar nebuvo vartojama, tačiau dauguma fizinių pratimų šioje kultūroje buvo pagrįsti būtent kalistenikos metodika, kai treniruojamasi naudojant tik savo kūno svorį, atliekant šuolius, prisitraukimus, atsispaudimus ir pan.

Kalistenikos sąvoka imta vartoti XX a. viduryje, Prancūzijos sporto ir gimnastikos entuziastui Georges Hébert paskatinus kalistenikos judėjimą. Žmonės pradėjo aktyviai dalyvauti gatvės sporto renginiuose, šou pasirodymuose ir turnyruose. Hébert pabrėžė paprastų praktinių fizinių pratimų, pritaikomų ir gyvenimiškose situacijose, svarbą. 

Šiandien sąvoka „kalanetika” vartojama apibrėžti fizinei veiklai, panašiai į gimnastiką, tačiau dažniausiai atliekamai lauke, parke, naudojant aukštus strypus, stulpus, lygiagretes ir žiedus. Šios disciplinos tikslas – įvairiapusiškai didinti fizinę jėgą ir raumenų ištvermę, pavyzdžiui, atlikti maksimalų prisitraukimų ar atsispaudimų skaičių, taip pat lavinti kūno kontrolę, lankstumą, balansą.

Kalistenika taip pat žinoma kaip gatvės treniruotė. Dėl mažų praktinių sąnaudų kalistenika dažniausiai praktikuojama viešuosiuose parkuose ir dėl savo paprastumo bei veiksmingumo fiziniam vystymuisi vis labiau populiarėja. Pagrindinė kalistenikos idėja ir privalumas yra galimybė treniruotis bet kur ir bet kada, naudojant tik savo kūno svorį.

Kokie pratimai atliekami kalistenikoje?

  • Push-Ups: skirtingų rankų ir kojų padėčių atsispaudimai padeda stiprinti krūtinės, pečių ir rankų raumenis.
  • Leg Raises: kojų kilnojimas prie lygiagrečių treniruoja pilvo raumenis ir ištvermę.
  • Pull-Ups: prisitraukimai stiprina nugaros ir pečių raumenis, taip pat didina rankų jėgą.
  • Dips: treniruoja tricepso ir krūtinės raumenis, gerina pečių kontrolę ir stabilumą.
  • Body Rows: savo svorio pritraukimas prie lygiagrečių horizontalioje padėtyje stiprina nugaros, pečių ir rankų raumenis.
  • Incline Push-Ups: šlaitiniai atsispaudimai – tai mažiau intensyvūs atsispaudimai, treniruojantys krūtinės ir pečių raumenis.
  • Tokie pratimai, kaip Plank (pilvo presui, sėdmenims) arba Downward Dog (nugarai, pečiams ir kojoms), Hanging Pike (presui, pečiams, nugarai, kojoms), Pike Push-Ups (nugarai, rankoms, pečiams) padeda ištempti raumenis, lavinti lankstumą. 
  • Kalistenikai būdingi izometriniai pratimai, kai stengiamasi išlaikyti raumens įtampą nejudant (pavyzdžiui, Plank). Jie stiprina raumenis, didina ištvermę ir gali būti naudojami raumenų reabilitacijos tikslais.

Kalistenikos pratimų nauda

Kalistenika yra puikus būdas stiprinti visus kūno raumenis: krūtinės, pečių, nugaros, rankų, pilvo ir kojų.

Atliekant kalistenikos pratimus, pavyzdžiui, ilgas atsispaudimų ar plank serijas, didinama ištvermė.

Kalistenikai būdingi įvairūs pratimai, reikalaujantys kūno lankstumo. Tokie pratimai, kaip šlaitiniai atsispaudimai, kojų ar šoniniai lenkimai didina judėjimo diapazoną, gerina lankstumą.

Kalistenika reikalauja geros kūno kontrolės, balanso ir koordinacijos. Tai gali padėti pagerinti bendrą judėjimo kokybę ir išvengti traumų.

Kalistenika akcentuoja funkcionalios jėgos svarbą. Tai jėga, kurią galima panaudoti kasdieniniame gyvenime, pavyzdžiui, kelti ir nešti daiktus, atlikti įprastus judesius, išlaikyti sveiką ir aktyvų gyvenimo būdą.

Kalistenika gali užsiimti bet kokio amžiaus ir bet kokios fizinės formos žmonės. Pradedantieji gali rinktis lengvesnius pratimus ar trumpesnes pratimų serijas. Kalistenika leidžia susikurti individualų treniruočių planą pagal asmeninius gebėjimus ir tikslus.

Fizinis aktyvumas teigiamai veikia nuotaiką, padeda mažinti stresą ir gerina bendrą psichologinę sveikatą.

Naudota literatūra: