
Pasaulio sveikatos organizacijos duomenimis, kasdien lytiškai plintančiomis infekcijomis pasaulyje užsikrečia daugiau nei 1 mln. žmonių, kurių dauguma simptomų nejaučia. Per metus pasaulyje užregistruojama 218 mln. LPI, kurios yra išgydomos, atvejų, iš jų sifiliu – 7,1 mln., gonorėja – 82 mln., chlamidioze – 129 mln.
Kokios būna lytiškai plintančios ligos?
- Chlamidijos – tai labai paplitusi bakterinė infekcija, sukelianti šlapimo takų uždegimą, gimdos kaklelio uždegimą, nevaisingumą bei kitas komplikacijas.
- Gonorėja – tai bakterinė infekcija, sukelianti šlapimo takų, gimdos kaklelio, kiaušidžių uždegimus, nevaisingumą bei kitas problemas.
- Sifilis – tai bakterinė infekcija, veikianti širdį, smegenis bei kitus organus.
- Lytiškai plintantis hepatitas (hepatitas B) – tai virusinė infekcija, veikianti kepenis.
- Lėtinė lytiškai plintanti papilomos viruso (HPV) infekcija – tai virusinė infekcija, sukelianti lytinių organų ir gerklės vėžį bei kitas problemas.
- ŽIV (HIV) – tai lėtinė virusinė infekcija, kuri pažeidžia imuninę sistemą.
Kaip apsisaugoti?
Nacionalinio visuomenės sveikatos centro prie Sveikatos apsaugos ministerijos Užkrečiamųjų ligų valdymo skyriaus specialistai informuoja, kad saugus lytinis elgesys yra vienas iš svarbiausių veiksnių, padedančių išvengti LPI. Todėl rekomenduojama turėti ilgalaikius abipusiškai monogaminius lytinius santykius su asmeniu, kuris žino, kad neserga LPI. Sumažinti riziką užsikrėsti LPI gali ir apsaugos priemonės – prezervatyvai. Svarbu atsiminti, kad prezervatyvai sumažina riziką užsikrėsti LPI, jeigu yra tinkamai ir nuolat naudojami.
Jei vis dėlto turėtas nesaugus lytinis kontaktas, nereikia laukti, kol atsiras LPI požymių – dauguma šių infekcijų yra besimptomės. Todėl turėjusiesiems rizikingų kontaktų rekomenduojama dėl LPI pasitikrinti profilaktiškai. LPI klausimais konsultuoja gydytojas dermatovenerologas. Šio specialisto konsultacijai šeimos gydytojo siuntimas nėra būtinas. Dėl LPI pasitikrinti galima ir anonimiškai.
Kam rekomenduojama pasitikrinti?
Dėl LPI rekomenduojama pasitikrinti, jei Jums ar Jūsų partneriui atsirado LPI būdingų simptomų, partneriui buvo diagnozuota LPI, po nesaugių lytinių santykių su nauju arba atsitiktiniu lytiniu partneriu, taip pat dažnai keičiant lytinius partnerius. Svarbu pasitikrinti prieš invazines gimdos kaklelio ar dirbtinio apvaisinimo procedūras, nėščiosioms (siekiant apsaugoti naujagimius nuo užsikrėtimo), asmenims, patyrusiems prievartą. Tikrintis turėtų rizikos grupėms priklausantys asmenys: seksualinių paslaugų už atlygį teikėjai ir jų klientai, vyrai, turintys lytinių santykių su vyrais, švirkščiamųjų narkotikų vartotojai ir jų partneriai.