Jautrumas, kaip supergalia

Vengiate vakarėlių? Erzina etiketės? Nerimaujate, kai esate stebimas? Lengvai pasiduodate emocijoms? Kitus stebina Jūsų genialios idėjos? Tuomet tikimybė, jog esate itin jautrus asmuo, yra labai aukšta.

Priešingai nei mano dauguma, Jūs nesate nei drovus, nei „nuotaikos gadintojas”. Jūs tiesiog turite nepaprastą gebėjimą pastebėti niuansus, kurių nepastebi kiti. Užuot jaudinęsis dėl šios savybės, paverskite ją savo supergalia. 

Koks yra itin jautrus asmuo?

Garsi amerikiečių psichologė, išleidusi daugybę knygų ir mokslinių straipsnių apie paveldėtą temperamentą ir jautrumą Elaine N. Aron teigia, kad kas penktas pasaulio žmogus pasižymi itin dideliu jautrumu. 

– Jau ankstyvoje vaikystėje itin jautrus asmuo mato, girdi, užuodžia ir apdoroja informaciją stipriau, aštriau. 

– Itin jautrus vaikas turi labai jautrią nervų sistemą. Augdamas jis pamiršta didžiąją dalį to, kas nutinka vaikystėje, bet jo kūnas ir pasąmonė visa tai prisimena.

– Itin jautrus jaunas žmogus skiria daugiau dėmesio įvykių apmąstymui ir refleksijai. Jo svajonės ryškios ir labai susijusios su tuo, kas vyksta realiame pasaulyje. Jo sapnai netgi stebėtinai tiksliai nuspėja ateities įvykius.

– Vėliau šiuos asmenis trikdo garsiai skambanti muzika bare, bendramokslių ar bendradarbių čepsėjimas, ryškiai šviečiančios lempos.

– Jie greitai perpranta veido mimikas ir supranta užuominas.

– Stebėdamas kitų elgesį, itin jautrus žmogus greitai perpranta jų charakterį.

– Šį asmenį jaudina grožis: meno kūriniai, gamta.

Tikslingai valdydamas savo ypatumus, itin jautrus asmuo turi išskirtinę galimybę mėgautis sveikais ir visaverčiais jusliniais juoko, muzikos, darbo, meilės pojūčiais. Viskas, ko reikia, tai – balansas. 

Kaip valdyti jautrumą?

Kiekvienas žmogus turi optimalų susijaudinimo lygį. Virš šios ribos patiriamas diskomfortas, o kraštutiniais atvejais – paralyžius arba panika.

Jautraus žmogaus riba gerokai žemesnė, todėl mašinų signalai ir didelės minios – ne jo stiprioji pusė. Tad kaip išmokti būti lankstesniais ir gyventi komfortišką, laimingą gyvenimą?

  1. Pirmas žingsnis – būti maloniam sau. Elkitės su savo protu ir kūnu taip, kaip su kūdikiu. Tinkamai išsimiegokite, gerai valgykite, mankštinkitės ir raskite patogią erdvę, į kurią visada galėtumėte nubėgti, jei prireiktų pasijusti saugiam.
  2. Saugumą galite pajusti puoselėdami gilią ir prasmingą draugystę su bendraminčiais.
  3. Supraskite, kad Jūsų kūnas maištaus, patirdamas išorinį spaudimą. Ieškokite kelio, kuriame galėtumėte skleistis savarankiškai. Netgi dirbdami kitiems, galite ugdyti savo talentus, kurie galiausiai suteiks Jums daug laisvės.
  4. Atminkite, kad nerimaujate ne dėl to, jog esate drovus ar nekompetentingas. Tiesą sakant, apie 30 procentų labai jautrių žmonių yra ekstravertai, tačiau vis tiek patiria pernelyg didelį susijaudinimą. Norėdami kovoti su nerimu prieš, pavyzdžiui, pasirodymą, skirkite laiko pasiruošimui ir į susitikimus ar pristatymus eikite su pastabomis, padėsiančiomis susikaupti.
  5. Atminkite, kad Jums reikia socialinio gyvenimo, kaip ir bet kuriam kitam asmeniui. Jums tiesiog reikia jo skirtingomis dozėmis. 
  6. Meditacija yra veiksmingas būdas valdyti jautrumą. Meditacija neigiamą patirtį gali paversti teigiamais pokyčiais.
  7. Tarkime, kad suglumote per egzaminą arba pirmąjį darbo pristatymą. Reflektuokite situaciją ir savo reakciją. Ar tai buvo gėda, pyktis, pažeminimas? Leiskite sau pajusti tą emociją. Nesipriešinkite, jei Jūsų kūnas tai išreiškia ašaromis, pykčiu ar juoku.
  8. Kas galėtų Jums padėti kitą kartą? Užsirašykite savo mintis ant popieriaus lapo.

Atsiminkite, kad jautrumas – tai Jūsų supergalia. Panaudokite ją savo ir artimųjų labui.

Naudota literatūra: