
Neigiamas hormoninės kontracepcijos poveikis vaisingumui yra vienas iš labiausiai paplitusių mitų. Jo populiarumą lemia vis dar nepakankamas moters fiziologijos supratimas, ilgą laiką buvusi išsamių ir patikimų mokslinių tyrimų stoka bei klaidingos interpretacijos. Pavyzdžiui, sakoma, kad vartota hormoninė kontracepcija sumažino vaisingumą, kai moteris tiesiog nepastoja ilgesnį laiką nei buvo planavusi arba moteris, kuri nutraukė kontraceptikų vartojimą ir dabar bando pastoti, jau pati yra vyresnio amžiaus. O juk nuo 30 m. amžiaus (ypač nuo 35 m. amžiaus) vaisingumas natūraliai pradeda mažėti ir ypač tada, kai moteris turi žalingų įpročių (pvz., rūko) ar serga kitomis vaisingumui kenkiančiomis ligomis. Taip pat hormoninė kontracepcija įvardijama kaip moters mėnesinių ciklą, o tuo pačiu ir vaisingumą, sutrikdantis veiksnys ir tais atvejais, kai nutraukus jos vartojimą, mėnesinės ne visada prasideda reguliariai, pirmieji ciklai būna neįprasti, arba grįžta anksčiau buvęs nereguliarus mėnesinių ciklas. Šioje vietoje būtina suprasti, kad jei hormoniniai kontraceptikai buvo skirti sureguliuoti mėnesinių ciklą, nutraukus jų vartojimą, normalu, kad grįžta ir ankstesnės problemos, nes hormoninis gydymas yra efektyvus tik vartojant preparatus.
Remiantis statistikos duomenimis, nutraukus sudėtinių kontraceptinių tablečių vartojimą, per pirmuosius 12 mėnesių pastoja nuo 70 iki 95 proc. moterų. Tyrimų rezultatai taip pat rodo, jog net ilgalaikis kontraceptikų vartojimas nesumažina tikimybės pastoti. Šiuos skaičius patvirtina ir itin didelės apimties tyrimas, kurio metu buvo stebėtos 14 884 moterys, 1985-2017 m. laikotarpiu bandžiusios pastoti po nutrauktos hormoninės kontracepcijos arba pašalintos gimdos spiralės. 83,1 proc. šių moterų pastojo per 12 mėn. po nutraukto hormoninio gydymo. O remiantis bendra statistika, moters tikimybė pastoti per pirmus 3 mėn. vidutiniškai siekia 50 proc., per 6 mėn. – 75 proc. ir per 12 mėn. – 85 proc.
Taip pat būtina žinoti, kad hormoninė kontracepcija yra naudojama net kaip gydymo metodas siekiant išsaugoti vaisingumą, pvz., endometriozės atveju, kai moteris dar neplanuoja pastoti, tačiau nori išvengti ligos plitimo. Vartojant hormoninę kontracepciją, sumažėja dubens uždegiminės ligos, negimdinio nėštumo, kiaušidžių cistų rizika, o tuo pačiu ir chirurginių intervencijų dažnis. Tiek šios ligos, tiek operacinis gydymas gali sumažinti pastojimo tikimybę.
Kartu įdomu paminėti, kad 2017 m. atlikto tyrimo metu įrodyta, kad keletą mėnesių vartojant hormoninę kontracepciją, kiaušidėse slopinami antriniai folikulai (moteriškų lytinių ląstelių – kiaušialąsčių brendimo vieta), tačiau nutraukus jos vartojimą, padidėja kelių kiaušialąsčių brendimas. Taigi, pagerėja ir vaisingumas.
Apie kontracepciją būtina pagalvoti dar prieš pradedant pirmuosius lytinius santykius. Nesvarbu, kokio esi amžiaus, reikia atsakingai pasiruošti ir apgalvoti, kokiu būdu saugositės nuo neplanuojamo nėštumo. Visi kontraceptiniai būdai yra tinkami nuo pirmųjų lytinių santykių.