Bėgimas – endorfinų generatorius

Meksikos gentis Tarahumara save vadina Raramuri – „bėgančiais žmonėmis“. Gentis gyvena plačiai išsklaidytose, sudėtingai pasiekiamose kalnuotose vietovėse tarp kanjonų. Norėdami greitai keliauti pėsčiomis, genties žmonės išsiugdė ypatingus sportinius gebėjimus. Rašoma, kad vienu bėgimu jie be vargo gali įveikti 100 mylių (beveik 161 kilometrą) avėdami savo rankų darbo sandalais. Maža to, bėgdami jie beveik niekada nepatiria traumų, kurios kankina kitus bėgikus visame pasaulyje. Taigi kokia jų paslaptis? Genties mąstymas ir kultūra grindžiama įsitikinimu, kad bėgimas yra nepakeičiamas žmogaus įgūdis. Tai protėvių perduota būtinybė, dėl kurios jie yra tokie, kokie yra.

Bėgimo nauda fizinei ir psichinei sveikatai

Iš tiesų bėgimas yra viena populiariausių fizinio aktyvumo formų visame pasaulyje. Pirmiausiai, bėgti yra paprasta ir patogu: šis sportas nereikalauja jokios specialios įrangos ir gali būti praktikuojamas bet kuriuo metu bet kurioje vietoje. Be to, bėgimas yra naudingas sveikatai. Bėgant gerėja kraujo cirkuliacija, stiprėja širdies raumuo, kaulai, didėja ištvermė, gerėja raumenų tonusas, šalinasi toksinai, valosi žarnynas. Bėgimas padeda reguliuoti svorį ir pagerinti bendrą fizinę būklę.

Be šių fizinių naudų bėgimas taip pat turi teigiamą poveikį psichinei sveikatai. Tyrimai rodo, kad bėgant mažėja nerimas, stresas, gerėja nuotaika ir didėja savigarba.

Viena iš pagrindinių priežasčių, kodėl bėgimas turi teigiamą poveikį psichinei sveikatai, yra ta, kad jis skatina endorfinų išsiskyrimą. Endorfinai yra natūralūs opiatai, sukeliantys malonumo ir euforijos jausmą. Jie taip pat gali padėti sumažinti skausmą ir stresą.

Tyrimais nustatyta, kad bėgimas gali padidinti endorfinų kiekį kraujyje net 200 %. Tai paaiškina, kodėl ilgesnių atstumų bėgikai patiria vadinamąją „bėgiko euforiją”: gilų pasitenkinimo ir laimės jausmą, patiriamą po ilgesnio ar ypač intensyvaus bėgimo. Tačiau net ir trumpesnės bėgimo treniruotės skatina endorfinų gamybą: 20–30 minučių bėgimas taip pat gali pagerinti nuotaiką ir sumažinti stresą.

Nustatyta, kad bėgimas gerina miego kokybę. Tai vyksta dėl tų pačių endorfinų, kurie atpalaiduoja ir mažina stresą organizme. Kokybiškas miegas yra svarbus psichinei sveikatai: jis padeda atsigauti po dienos įtampų ir palaiko sveiką nervų sistemą. 

Bėgimas – tai meditacija

Jack Kerouac savo žymiojoje knygoje „Kelyje” patarė: „Išbandykite tako meditaciją, tiesiog eikite, žiūrėdami į taką po kojomis, ir nesidairykite, o tiesiog papulkite į transą, kai žemė slenka, likdama už nugaros”. Bėgimas iš tiesų turi ypatingą transo galią: jei pirmieji kilometrai labai sunkūs, jau visai netrukus neviltį gali pakeisti didelė euforija ir pakylėjimas. 

Bėgimas veikia kaip meditacija dėl trijų priežasčių: 

  • Koncentruojamas dėmesys: bėgdamas žmogus sutelkia dėmesį į kūną, kvėpavimą, žingsnius. Šis dėmesio sutelkimas yra panašus į meditacijos praktiką, kur reikalinga koncentracija į tam tikrą meditacinį objektą.
  • Patiriama dabarties akimirka: bėgant gamtoje ar parke patiriami visi gamtos garsai, kvapai ir vaizdai. Tai verčia būti čia ir dabar, o ne galvoti apie praeitį ar ateitį.
  • Flow būsena: ši būsena atsiranda, kai bėgimas tampa lengvas ir be pastangų. Tai yra akimirka, kai žmogus visiškai panyra į tai, ką daro, o sąmonė ir veiksmai atranda harmoniją.

Ieškantiems būdo pagerinti savo gyvenimo kokybę, bėgimas yra puikus pasirinkimas.

Naudota literatūra: