Aseksualumas: klausimai ir atsakymai

Kas yra aseksualumas?

Aseksualumas yra natūrali orientacija, panaši į kitas seksualines orientacijas, apibrėžianti, kaip žmogus patiria seksualinę trauką. Aseksualumas yra seksualinė orientacija, kai asmuo jaučia labai mažą lytinę trauką arba jos nejaučia visai. Kai kurie aseksualūs asmenys jaučia pasišlykštėjimą seksu, kiti gali būti abejingi ir užsiimti seksualine veikla tik dėl partnerio.

Ar aseksualūs asmenys kuria santykius?

Aseksualumas yra asmeninis identitetas ir kiekvienas aseksualus asmuo savo aseksualumą gali jausi ir patirti skirtingai. Net ir nejausdamas seksualinės traukos arba jausdamas labai silpną seksualinę trauką, aseksualus asmuo gali norėti kurti stirpiais emociniais ryšiais paremtus santykius.

Posakis „seksas – ne tas pats kas meilė” tobulai tinka aseksualiems asmenims. Meile ir romantika grįsti santykiai aseksualams neturi nieko bendra su seksu. 

Aseksualių asmenų romantiniai santykiai paremti intymumu, kurį kuria stiprus partnerių ryšys ir komfortas būnant kartu. 

Taip pat yra ir aromantiškų žmonių, kurie nejaučia jokių romantiškų jausmų kitiems, ir netiki, kad partnerį turėti yra svarbiausias uždavinys jų gyvenime.

Ar bet koks fizinis kontaktas aseksualiems asmenims kelia nemalonius jausmus?

Ne. Aseksualai gali mėgautis tokiais intymiais fiziniais malonumais, kaip glostymas, kutenimas, apsikabinimas ar bučiniai. 

Ar aseksualai masturbuojasi?

Taip, aseksualai gali masturbuotis dėl tų pačių priežasčių kaip ir kiti: nes tai daryti malonu, tai atpalaiduoja ir padovanoja gerą dozę endorfinų.

Ar aseksualo netraukia net labai patrauklūs asmenys? 

Ne. Net ir labai patrauklūs asmenys aseksualo seksualiai netraukia. Aseksualumas – nėra pasirinkimas. Tai orientacija, aiškiai apibrėžianti seksualinės traukos (ne)buvimą.

Kaip visuomenė mato” aseksualius asmenis ir kaip jie dėl to jaučiasi? 

Didelė visuomenės dalis aseksualumą laiko sutrikimu. Aseksualams siūloma atlikti genitalijų funkcijos ir hormonų tyrimus, taip pat kreiptis psichologinės pagalbos ir pasitikrinti psichinę sveikatą. 

Dažnai manoma, kad aseksualūs žmonės buvo seksualiai išnaudojami arba kad aseksualai yra savo homoseksualumą neigiantys ir atsiskleisti bijantys asmenys. 

Visuomenė vis dar galvoja, kad aseksualumas turi savo priežastį ir gali būti išgydytas. Asmenys, nejaučiantys lytinio potraukio kitiems, neretai susilaukia tokių komentarų: „pamėgink, kad įsitikintum” arba „seksas su manimi tave pakeis”. Šis spaudimas dažnai yra klastingas, nes asmenys, siūlantys santykiauti, neva tai daro dėl aseksualaus asmens. Kiti nuoširdžiai nori padėti ir dalijasi pastabomis apie tai, kiek daug aseksualai praranda neturėdami lytinių santykių.

Tačiau bandymas primesti savo požiūrį kam nors kitam toli gražu nėra naudingas, ypač kai aseksualus asmuo yra visiškai patenkintas tuo, kuo yra.

Naudota literatūra: