Alkoholio žala jaunimui: problema, pasekmės ir prevencijos strategijos

Alkoholio vartojimas jaunimo tarpe yra viena aktualiausių visuomenės sveikatos problemų. Nepaisant informacinių kampanijų ir teisinių priemonių, jaunimas vis dar yra viena iš pagrindinių rizikos grupių, susiduriančių su ilgalaikėmis alkoholio vartojimo pasekmėmis. Šiame straipsnyje, remiantis moksliniais tyrimais, analizuojama alkoholio vartojimo paplitimas, žala sveikatai, socialinės pasekmės bei prevencijos galimybės.

Alkoholio vartojimo paplitimas ir priežastys

Remiantis Lietuvos sveikatos mokslų universiteto (2022) duomenimis, daugiau nei 50% paauglių Lietuvoje bent kartą yra bandę alkoholį, o 20% jų reguliariai vartoja alkoholinius gėrimus. Pagrindiniai rizikos veiksniai yra socialinis spaudimas, prieinamumas ir šeimos įtaka. Socialinių normų teorija (2022) pabrėžia, kad alkoholio vartojimą dažnai skatina draugų ir aplinkos nuostatos, kurios formuoja klaidingą suvokimą, jog alkoholis yra priimtinas ir normalus jaunimo gyvenimo dalis.

Fizinės ir psichinės sveikatos pasekmės

Jaunimo organizmas, ypač smegenys, yra itin jautrus alkoholio poveikiui. Tyrimai (Lietuvos sveikatos mokslų universitetas, 2021) parodė, kad reguliarus alkoholio vartojimas jaunystėje gali lemti atminties, mokymosi ir sprendimų priėmimo gebėjimų sutrikimus. Taip pat pastebėta didesnė depresijos, nerimo bei impulsyvaus elgesio tikimybė. Be to, alkoholio vartojimas paauglystėje yra susijęs su padidėjusia rizika tapti priklausomam ateityje.

Socialinės pasekmės

Alkoholio vartojimas daro didelį poveikį jaunimo socialiniam gyvenimui. Pagal Visuomenės sveikatos informacijos centro ataskaitą (2022), alkoholio vartojimas yra susijęs su padidėjusiu nusikalstamumu, mokyklos nelankymu ir prastesniais akademiniais rezultatais. Tyrime taip pat pažymėta, kad jauni alkoholio vartotojai dažnai susiduria su šeimos konfliktų ir socialinės izoliacijos rizika.

Prevencijos galimybės

Remiantis naujausiais moksliniais tyrimais, alkoholio vartojimo prevencija jaunimo tarpe turėtų būti orientuota į šeimos, mokyklos ir visuomenės bendradarbiavimą. Socialinių normų teorija (2022) siūlo taikyti edukacines intervencijas, kurios padėtų keisti klaidingus suvokimus apie alkoholio vartojimą. Be to, efektyviomis laikomos programos, kurios stiprina psichologinį atsparumą ir moko spręsti konfliktus be alkoholio.

Alkoholio vartojimas tarp jaunimo yra rimta problema, kuri neigiamai veikia jų fizinę, psichinę sveikatą ir socialinį gyvenimą. Prevencijos priemonės turi būti nuoseklios, ilgalaikės ir orientuotos į jaunimo švietimą bei socialinių normų keitimą. Tik bendromis visuomenės pastangomis galima pasiekti teigiamų pokyčių.

Naudoti šaltiniai:

  1. Lietuvos sveikatos mokslų universitetas. „Paauglių ir jaunų suaugusiųjų alkoholio vartojimas, jo rizikos veiksniai ir prevencija: literatūros apžvalga.” 2022.
  2. Visuomenės sveikatos informacijos centras. „Alkoholio vartojimo pasekmės jaunimui.” 2022.
  3. Lietuvos sveikatos mokslų universitetas. „Socialinių normų teorija pagrįstų intervencijų poveikis alkoholio vartojimui.” 2021.

                                                                                       JPSPP koordinatorė Nadežda Labutienė