Alkoholio įtaka lytinei elgsenai

Paauglystė yra pereinamasis laikotarpis iš vaikystės į suaugusiųjų pasaulį. Šiame raidos etape labai svarbus šeimos vaidmuo, ypač lytinei sveikatai. Negaudami reikiamo dėmesio, palaikymo ar supratimo iš šeimos, paaugliai ima maištauti ir eksperimentuoti: pradeda lytinį gyvenimą, pabando alkoholio ir kitų psichotropinių medžiagų.

Ankstyvi lytiniai santykiai, ypač – apsvaigus nuo psichotropinių medžiagų, įskaitant alkoholį, lytinių partnerių kaita, kontraceptinių priemonių nenaudojimas, informacijos apie lytinę ir reprodukcinę sveikatą stoka yra rizikingos seksualinės elgsenos elementai. Tokia elgsena kelia neplanuoto nėštumo ir lytiškai plintančių infekcijų riziką. Rizikingos elgsenos jaunystėje pasekmės gali pasireikšti ir suaugus – ji gali lemti nevaisingumą, lytiškai plintančias infekcijas, dubens organų uždegimines ligas ir kt. Gaila, tačiau jaunuoliai nėra linkę kreiptis informacijos ar pagalbos dėl lytiškai plintančių infekcijų į sveikatos priežiūros specialistus.

Ankstyvas lytinis gyvenimas gali turėti reprodukcinių pasekmių dėl lytiškai plintančių ligų, netinkamo kontraceptinių priemonių naudojimo ar nenaudojimo. Dažnai kontraceptinės priemonės nenaudojamos ar netinkamai naudojamos dėl to, kad jaunuoliai prieš lytinius santykius pavartoja alkoholio ar kitų psichotropinių medžiagų. Naujausiuose tyrimuose nurodoma, jog paauglystėje rizika užsikrėsti ir susirgti lytiškai plintančiomis infekcijomis yra didžiausia. Vienos lytiškai plintančios ligos yra labiau paplitusios tarp vyresnių vyrų ir moterų, kitos – tarp jaunuolių. Tyrimų duomenys rodo, jog lytiškai plintančių infekcijų tarp jaunuolių skaičius auga daugelyje Europos šalyse, o tarp paauglių jis yra didžiausias.

Apibendrinant galima daryti prielaidą, kad alkoholis ir kitos psichotropinės medžiagos turi didelę įtaką jaunuolių lytinei elgsenai, o pasekmės gali lydėti visą gyvenimą.