Elektroninės cigaretės yra elektroniniai prietaisai, kurie šildo skystį ir sukuria aerozolį arba mažų dalelių mišinį ore. Jos būna įvairių formų ir dydžių. Dauguma jų turi bateriją, šildymo elementą ir vietą skysčiui laikyti. Kai kurios elektroninės cigaretės atrodo kaip paprastos cigaretės, cigarai ar pypkės, kai kurie atrodo kaip USB atmintinės, rašikliai ir kiti kasdieniai daiktai. Elektroninės cigaretės naudojimas dažnai vadinamas „garinimu“.
Elektroninėse cigaretėse esantis nikotinas sukelia priklausomybę. Elektroninės cigaretės laikomos tabako gaminiais, nes daugumoje jų yra nikotino, gaunamo iš tabako. Be nikotino, elektroninėse cigaretėse gali būti kenksmingų ir potencialiai kenksmingų ingredientų, įskaitant:
- itin smulkių dalelių, kurias galima įkvėpti giliai į plaučius;
- kvapiųjų medžiagų, tokių kaip diacetilas, cheminė medžiaga, susijusi su sunkia plaučių liga;
- lakieji organiniai junginiai;
- sunkieji metalai, tokie kaip nikelis, alavas ir švinas;
- vėžį sukeliančios cheminės medžiagos.
Vartotojams sunku žinoti, kas yra elektroninių cigarečių gaminiuose. Pavyzdžiui, kai kuriose elektroninėse cigaretėse, parduodamose kaip turinčiose 0 procentų nikotino, buvo nustatyta nikotino.
Skysčių sudėtis:
- Nikotinas. Skirtingų gamintojų elektroninių cigarečių užpilduose naudojama nikotino koncentracija svyruoja nuo 0 iki 34 mg/ml. Populiariausiuose parduodamuose skysčiuose yra 6, 12, 18 mg/ml nikotino koncentracijos. Lietuvos Respublikos Tabako, tabako gaminių ir su jais susijusių gaminių įstatymas nurodo, kad pateikiamų rinkai elektroninių cigarečių pildyklėse nikotino turinčiame skystyje nikotino turi būti ne daugiau kaip 20 miligramų viename mililitre skysčio. Cheminės analizės metodu išmatuotas nikotino kiekis dažnai nesutampa su kiekiu, nurodytu ant pakuotės, gali skirtis net iki 20 proc. ir daugiau.
- Propilenglikolis (PG) ir glicerolis. Propilenglikolis arba glicerolis yra pagrindinis elektroninio skysčio komponentas. Kai kuriuose produktuose gali būti naudojamas etilenglikolis. PG yra FDA patvirtintas maisto priedas naudojamas kosmetikos bei vaistų gamyboje kaip tirpiklis ir drėkinamoji medžiaga. Tyrimų metu su gyvūnais buvo nustatyta, kad PG yra sveikatai nekenksmingas junginys ir padaryta prielaida, kad įkvėpti PG garus žmonėms ir net vaikams turėtų būti saugu. Tačiau kitų tyrimų metu buvo įrodyta, kad lėtinis, ilgalaikis PG garų poveikis uždarose patalpose gali pasunkinti ar sukelti rinitą, astmą, egzemą ir kitus alerginius simptomus. Literatūroje yra pateiktos informacijos, kad teatro, kuriame buvo naudojamas garų efektas, žiūrovams atsirado ūmių arba lėtinių plaučių ligų ar pablogėjo plaučių funkcija. Teatre kaip efektas buvo naudojami garai, kurių sudėtyje aptikta PG.
- Kvapiosios medžiagos. Elektroninės cigaretės gali būti parduodamos su kvapiosiomis medžiagomis. Prekyboje yra daugiau kaip 7 000 aromatų, suteikiančių įvairių saldainių, vaisių, alkoholinių gėrimų kvapą ar skonį. Šių cheminių medžiagų poveikis kaitinant ir įkvėpus iš esmės nežinomas. Įkvėptas diacetilas sukelia obliteruojantį bronchiolitą (dažniau vadinamą „popkorno plaučiu“) – mažų oro maišelių randus plaučiuose, dėl kurio sustorėja ir susiaurėja kvėpavimo takai. Nors pavadinimas „popkorno plaučiai“ gali skambėti ne kaip grėsmė, tai rimta plaučių liga, sukelianti kosulį, švokštimą ir dusulį , panašius į lėtinės obstrukcinės plaučių ligos (LOPL) simptomus. Su garinimu susijusi lipoidinė pneumonija atsiranda įkvėpus skystyje randamų aliejinių medžiagų, kurios sukelia uždegiminį atsaką plaučiuose. Lipoidinės pneumonijos simptomai yra šie: lėtinis kosulys, dusulys ir atkosėjimas krauju ar kraujuojančių gleivių.
- Kiti komponentai. Skysčiuose ir jų garuose aptinkami įvairūs metalai: alavas, švinas, nikelis ir chromas. Taip pat randami tabakui specifiniai nitrozaminai, ketonai, metalai, lakūs organiniai junginiai, fenolio junginiai.