Kas yra „žolė“?
Kanapės yra plačiai pasaulyje paplitęs augalas, kuris buvo naudojamas liaudies medicinoje, siekiant gerinti nemigos ar virškinimo sukeliamas problemas, mažinti skausmą. Kanapės jaunimo tarpe vadinamos „žole“, „420”, „dūmais”, „pieva”, „kasiaku” ar „suktine”. Šiame augale yra du komponentai: tetrahidrokanabinolis (THC), kuris yra psichoaktyvus, ir nepsichoaktyvusis kanabidiolis (CBD). THC stimuliuoja smegenų dalį, kuri reaguoja į malonumą, tai išlaisvina cheminę medžiagą dopaminą, suteikiantį euforijos ir atsipalaidavimo jausmus; žmogus aplinką gali matyti ryškesnėmis spalvomis.
Šiuo metu tarp jaunų asmenų sparčiai plinta sintetinta THC medžiaga, kuri gali būti garinama, pildant skystį į elektronines cigaretes. Tai kelia didelę riziką sveikatai, nes nelegaliai įsigyjamuose skysčiuose medžiagų sudėtis gali būti neaiški. Suskystintam THC paplitimui turi įtakos ir tai, jog aplinkoje jis sunkiau aptinkamas.
Statistika
Remiantis ESPAD tyrimu, 2015 metais nelegalus kanapių vartojimas buvo sumažėjęs, o 2019 metais vėl padidėjo nuo 11,3 % iki 13 %. 2022 m. Klaipėdos miesto bendrojo lavinimo ir profesinėse įstaigose buvo atliekamas tyrimas, inicijuotas projekto „Jaunimo planeta – narkomanijos prevencijos programa“. Tyrimas atskleidė, jog kanapių vartojimas mažėja. 2019 metais bandžiusių šią medžiagą mokinių dalis siekė 21,3 proc, o 2022 metais – 11,7 proc.
Kodėl kai kurie „žolės“ nelaiko narkotiku?
Narkotiku „žolė“ nelaikoma, tikėtina, dėl skirtingų priežasčių. Nemaža dalis jaunų asmenų galvoja, jog tai yra saugesnė psichoaktyvi medžiaga už alkoholį, kiti ją vartoja tik retkarčiais savo malonumui, atsipalaidavimui arba siekiant pritapti prie kokios grupės asmenų. Dažnai pabrėžiamos medicininės šio augalo savybės, viešai keliami klausimai dėl mažo kiekio legalizavimo. Dėl šių ar kitų aplinkoje garsiai skambančių priežasčių gali pasirodyti, jog marihuana nėra tokia smarkiai pavojinga, kaip kitos medžiagos. Tiesa ta, kad šios psichoaktyviosios medžiagos vartojimas didina depresijos tikimybę ir blogina bet kokių jau turimų psichikos sutrikimų simptomus.
Jungtinėse Amerikos valstijose veikia specializuoti priklausomybės nuo marihuanos gydymo centrai. Pastebima, kad jaunuoliai nuo šio narkotiko atpranta itin sunkiai. Kartais net sunkiau nei nuo heroino.
Pagalbos galimybės
Didžiuosiuose Lietuvos miestuose Respublikiniuose priklausomybės ligų centruose yra suteikiamos vaikų ir jaunimo reabilitacijos paslaugos. Pagalbos čia gali sulaukti jaunimas nuo 14 iki 18 metų, paslaugos yra nemokamos ir teikiamos neatskleidžiant asmenybės.
Savivaldybių visuomenės sveikatos biuruose teikiama įvairi psichologinė pagalba.
Staipsnis parengtas pagal Jaunimui palankių sveikatos priežiūros paslaugų koordinatorės Urtė Dičmonaitė, Klaipėdos miesto visuomenės sveikatos biuras, atsakymus