Žmogaus papilomos virusas. Kada sunerimti?

Žmogaus papilomos virusas (ŽPV) yra virusinė infekcija, perduodama lytinių santykių būdu. Mokslininkų teigimu, ši infekcija yra dažniausiai perduodama infekcija pasaulyje.

Kokios pasekmės laukia užsikrėtus šiuo virusu ir kaip galima jų išvengti?

Skaičiuojama, kad ŽPV turi apie 100 atmainų. Apie 40 iš jų užkrečia lytinius organus, maždaug 14 atmainų ŽPV priskiriama didelės rizikos grupei. Tai reiškia, kad virusas gali sukelti vėžį. Viena iš dažniausiai pasitaikančių vėžio rūšių yra gimdos kaklelio vėžys. Tai yra net antra (po krūties vėžio) labiausiai paplitusi vėžio forma, kuria serga vaisingo amžiaus moterys nuo 15 iki 44 metų. Didelės rizikos ŽPV taip pat gali sukelti išangės ir lytinių organų vėžį, tam tikrus galvos ir kaklo vėžinius susirgimus. Klaidinga manyti, kad ŽPV virusu gali užsikrėsti tik moterys – vyrai gali būti ne tik šio viruso nešiotojai, bet ir patys susirgti viruso sukeltomis ligomis. Užsikrėtus mažos rizikos ŽPV atsiranda lytinių organų ir išangės karpų.

Kokie simptomai pasireiškia užsikrėtus ŽPV?

Šis virusas pavojingas tuo, kad žmogus gali nepajusti jokių simptomų, tačiau gali užkrėsti kitus nešiodamas virusą. Kartais šia infekcija sergama net kelerius metus ir ji sukelia rimtų sveikatos sutrikimų. Dažniausiai pasireiškiančios ŽPV sukeltos komplikacijos yra:

  • vėžys. Dažniausiai nustatomas gimdos kaklelio vėžys. Lietuva yra viena pirmaujančių valstybių Europoje gimdos kaklelio vėžio susirgimų skaičiumi, tad ši liga yra ypač dažna;
  • lytinių organų ir išangės karpos.

Kaip apsisaugoti nuo ŽPV?

Kadangi šis virusas negydomas, rekomenduojama imtis prevencijos: profilaktiškai tikrintis nuo lytiškai plintančių ligų, naudoti barjerinę kontracepciją (prezervatyvus) ir skiepytis. Patikimiausia apsauga, kurią rekomenduoja mokslininkai ir sveikatos priežiūros specialistai, yra skiepai. Dažniausiai šį skiepą gauna vaikai nuo 9 iki 14 metų amžiaus. Nepasiskiepijus laiku galima tai padaryti vėlesniu gyvenimo laikotarpiu. Vyrauja mitas, kad po lytinių santykių nebegalima skiepytis nuo ŽPV skirta vakcina, tačiau tai netiesa. Mokslinių tyrimų duomenimis, pasiskiepijus vėliau vakcina yra taip pat veiksminga. Pasirūpinkite savimi ir savo partneriu!