Vitaminai ir maisto papildai: vartoti ar ne?

Populiariosios kultūros įtakojami jauni žmonės neretai renkasi vitaminus ir maisto papildus kaip sveikatos ir grožio eliksyrus. Vis dėlto daugybė straipsnių, mokslinių tyrimų ir netgi dokumentinių filmų skatina diskusijas apie jų vaidmenį žmogaus sveikatai. Į klausimus, kaip atpažinti vitaminų trūkumą ir kaip papildai veikia žmogaus organizmą, atsako šeimos gydytoja Agnė Misiūtė.

– Kada organizmui ima trūkti vitaminų?

– Vitaminų trūkumas gali kilti dėl įvairių priežasčių: sveikatos problemų, nepakankamo maisto arba netinkamo maisto vartojimo, medžiagų įsisavinimo sutrikimų, tam tikrų vaistų naudojimo. Vitaminų trūkumą galima pastebėti atlikus kraujo tyrimus. Tad pajutus sveikatos negalavimus, tikslinga yra kreiptis į savo šeimos gydytoją.

– Kaip kūnas reaguoja į vitaminų trūkumą?

– Vitamino A trūkumas pasireiškia naktinio regėjimo sutrikimais ar sunkumais, būnant prieblandoje. Oda tampa sausa ir šiurkšti oda. Nusilpsta imuninė funkcija, padidėja jautrumas infekcijoms. 

Kai trūksta B grupės vitaminų, kankina nuovargis ir silpnumas (B1, B2, B3, B6, B9, B12), vystosi anemija – mažakraujystė (B12, B6, B9), atsiranda odos problemų, pavyzdžiui, dermatitas (B2). Taip pat gali vystytis nervų sistemos problemos, įskaitant neuropatiją (B1, B6, B12), virškinimo sutrikimai (B1).

Vitamino C trūkumas pasireiškia nusilpusia imunine sistema, padidėjusiu jautrumu infekcijoms, nuovargiu ir silpnumu; lėtai gyja žaizdos, sausėja ir šiurkštėja oda, atsiranda mėlynės ir lengvas mėlynėjimas. Esant dideliam vitamino C trūkumui, vystosi skorbutas, pasireiškiantis kraujuojančiomis dantenomis.

Kai trūksta vitamino D, silpnėja kaulai, didėja lūžių rizika (osteoporozė), atsiranda raumenų silpnumas, nuovargis ir bendras silpnumas, silpnėja imuninė funkcija.

– Ar, esant vitaminų trūkumui, derėtų jų vartoti papildomai?

– Taip, vitaminų papildai gali būti naudingi, tačiau jie neturėtų pakeisti subalansuotos mitybos ir sveiko gyvenimo būdo. Prieš vartojant vitaminus ir maisto papildus, visada geriausia pasitarti su sveikatos specialistu.

– Ar papildai gali turėti neigiamą poveikį žmogaus organizmui?

– Taip, maisto papildai ir vitaminai gali turėti neigiamą poveikį organizmui, jei jie vartojami per dideliais kiekiais, arba jei jie sąveikauja su tam tikrais vaistais bei sveikatos būklėmis. 

Perdozavimas. Per didelė tam tikrų vitaminų dozė, žinoma kaip hipervitaminozė, yra nuodinga. Tai itin aktualu, kai kalbama apie riebaluose tirpius vitaminus (A, D, E, K), nes jie dažniau kaupiasi organizme. Pavyzdžiui, vitamino D perteklius kūdikiams gali reikštis troškuliu, pablogėjusiu apetitu, bendru nuovargiu, viduriavimu ar vidurių užkietėjimu, gali būti ir dažnas šlapinimasis, vėmimas, metalo skonis burnoje, kaulų / raumenų skausmai, niežtinti oda. O vitamino A forma retinolis yra kenksmingas vaisiui, kai naudojamas mamos nėštumo metu. Be to, ir ne riebaluose tirpių vitaminų gali būti per daug. Pavyzdžiui, ilgai naudojant vitaminą B, gali išberti. Taip pat rizika perdozuoti yra tiems, kas serga inkstų, kepenų ligomis.

Sąveika su vaistais. Kai kurie vitaminai ir papildai gali neigiamai sąveikauti su vaistais. Pavyzdžiui, vitaminas K gali turėti neigiamos įtakos kraują skystinantiems vaistams (varfarinui). 

Trūkumų maskavimas / savigyda. Didelių tam tikro vitamino ar papildo dozių vartojimas maskuoja maistingųjų medžiagų trūkumą. Pasikliauti tik papildais sprendžiant sveikatos problemas, nepasitarus su gydytoju, gali būti pavojinga.

Neplanuoti šalutiniai poveikiai: alerginės reakcijos, virškinimo sutrikimai. Kaip ir medikamentai, maisto papildai gali sukelti alergines reakcijas dėl savo sudėtyje esančių kitų medžiagų. Kai kurie papildai gali sukelti pykinimą, galvos ar pilvo skausmus, viduriavimą. Be to, gali pakisti šlapimo spalva.