Išlaikyti emocinį atsparumą pasaulyje, kuris nuolat keičiasi ir yra kupinas iššūkių, nelengva. Nenuostabu, kad daugelis mūsų kasdien jaučiasi kaip mūšio lauke, kuriame neigiamos emocijos aptemdo protą ir kiekviename žingsnyje mums linki susimauti. Pasaulinio lygio pranešėjas, bestselerių autorius, sėkmės analitikas ir mentorius Akash Karia savo knygoje „Emotional Habits” teigia, kad pasitelkę septynis įpročius lengviau įveiksime emocinius iššūkius bei sugebėsime pasitelkti juos asmeniniam augimui.
Priimti emocijas
Autoriaus įsitikinimu, emocinis atsparumas vaidina itin svarbų vaidmenį kovoje su gyvenimo pakilimais ir nuosmukiais. Iš esmės tai yra mūsų emocijų supratimas ir valdymas, nes būtent emocijos formuoja mūsų suvokimą apie įvykius. Užuot slopinus jausmus, derėtų juos atpažinti ir priimti, net jei tie jausmai neigiami.
Įrodyta, kad emocinis atsparumas yra įgūdis, kurį gali išsiugdyti kiekvienas. Šis įgūdis lemia, kaip žmonės susidoroja su sunkumais, ir turi įtakos jų laimei bei sėkmei. Svarbiausia yra priimti emocijas nevertinant. Pavyzdžiui, jei patiriame stresą dėl darbo terminų, neretai imame save kaltinti dėl neurotinio nerimo, jaudulio ir baimės. Tačiau užuot kaltinę save dėl patiriamų negatyvių jausmų, priimkime juos kaip signalus, rodančius, kad kažkas negerai: galbūt terminai nėra realistiški, o gal mums reikalinga pagalba. Emocijų supratimas ir priėmimas be vertinimo, realistiškai yra emocinio atsparumo ir bendros gerovės pagrindas.
Įgalinti kūną ir ieškoti pozityvumo
Antrasis įprotis stiprinti emocinį atsparumą – naudoti fizinę laikyseną, kaip ginklą prieš neigiamas emocijas. Kūno kalba ne tik atspindi mūsų emocijas, bet ir gali jas paveikti. Stiprios ir pasitikinčios pozos gali sukelti tokias pačias emocijas. Įrodyta, kad, pavyzdžiui, stati laikysena sunkiose situacijose gali sumažinti nerimo jausmą, pridėti pasitikėjimo savimi.
Trečiasis įprotis – gebėjimas ieškoti pozityvo nepalankiose situacijose. Pavyzdžiui, sunki užduotis gali būti vertinama ne kaip kliūtis gyvenime, bet kaip galimybė augti. Šis įprotis padeda valdyti emocinius iššūkius, ugdyti atsparumą ir spręsti kylančias problemas konstruktyviai.
Pasinaudoti tikėjimo ir savimonės galia
Ketvirtasis ir penktasis įpročiai, skirti stiprinti emocinį atsparumą, yra apie tikėjimą ir meną užduoti paveikius klausimus.
Tikėjimas ir įvairūs įsitikinimai formuoja mūsų tikrovę, veikdami emocijas ir elgesį. Pavyzdžiui, nepasitikėjimas savimi gali lemti nesėkmę ar prastus rezultatus mokslo įstaigose bei darbuose. Gera žinia ta, kad mes galime pakeisti šiuos įsitikinimus, o drauge ir emocinį atsaką.
Penktasis įprotis – konstruktyvūs klausimai – nesėkmės atveju klaidas paverčia galimybe mokytis. Pavyzdžiui, situacijos analizė po konflikto, užduodant sau realistiškus, emocijomis nepagrįstus klausimus, padeda įžvelgti perspektyvas, skatina augimą ir asmeninį tobulėjimą, stiprina emocinį atsparumą.
Apversti scenarijų
Šeštasis įprotis – vidinis dialogas ir vizualizacijos. Tai, kaip bendraujame su savimi, gali formuoti pasaulėžiūrą ir elgesį, tad teigiamas pokalbis su savimi gali padėti sumažinti stresą ir rasti geriausią sprendimą. Teigiamas tam tikrų situacijų vizualizavimas psichologiškai paruošia iššūkiams, suteikia daugiau pasitikėjimo savimi.
Septintasis įprotis yra emocijų ciklo suvokimas. Atpažinę, kas sukelia neigiamas emocijas, kokios mūsų reakcijos į jas ir kokios pasekmės, sugebėsime sukurti strategijas, kaip ateityje geriau valdyti panašias emocines situacijas ir kaip tapti emociškai atsparesniems.
Naudota literatūra:
- Akash Karia knyga „Emotional Habits: The 7 Things Resilient People Do Differently And How They Can Help You Succeed in Business and Life”;
- Eric Greitens knyga „Resilience”;
- Sheryl Sandberg ir Adam Grant knyga „Option B: Facing Adversity, Building Resilience, and Finding Joy“