RIZIKINGAS SEKSUALINIS ELGESYS: SĄVOKOS IR APIBRĖŽIMAI

Rizikingas seksualinis elgesys (RSE) apibrėžiamas kaip elgesys, dėl kurio padidėja pavojus užsikrėsti lytiškai plintančiomis ligomis, didelė neplanuoto nėštumo rizika. Rizikingu seksualiniu elgesiu paauglystėje dažniausiai laikomi lytiniai santykiai ankstyvame amžiuje, didelė seksualinių partnerių kaita, lytiniai santykiai apsvaigus nuo alkoholio ar narkotikų, lytiniai santykiai be kontracepcijos priemonių ar neteisingas jų naudojimas.

Rizikinga seksualinė elgsena, plačiai paplitęs reiškinys tarp jaunų asmenų, kurio pasekmės siejamos su reikšmingu poveikiu jauno asmens sveikatai (nevaisingumas, dubens organų uždegiminės ligos ir lytiškai plintančios infekcijos, įskaitant ŽIV, ankstyvu ar neplanuotu nėštumu, įskaitant aborto riziką) ir gali paveikti sergamumą vėlesniame amžiuje.

Rizikingo elgesio, o kartu ir jo keliamų neigiamų pasekmių galima išvengti taikant tinkamas prevencijos bei intervencijos priemones. Ieškant efektyvių šios problemos sprendimo būdų, bandoma atskleisti rizikuojančių asmenų „psichologines charakteristikas“. Vaikai, kurie patiria seksualinį smurtą, turi didesnę riziką rizikingai seksualinei elgsenai jaunystėje.

Daugėja tyrimų nurodančių, kad ir kitos ne seksualinės smurto formos patirtos vaikystėje (fizinis, psichologinis smurtas ir nepriežiūra) gali veikti RSE.

Nors seksualinis elgesys ir seksualumo išraiška yra laikomi normalia suaugusio žmogaus gyvenimo dalimi, seksualinio elgesio išraiška ir aplinkybės gali neatitikti visuomeninių normų ir šis elgesys gali tapti netinkamas ar rizikingas. veiksnius, kurie apibūdina RSE galima suskirstyti į tris kategorijas: elgesio sukeliami rizikos faktoriai, partnerio ir seksualinės veiklos aplinkybių apibrėžimas (žr. 1 pav.).

Dažniausiai RSE apibrėžiamas siejant seksualinio elgesio riziką su reikšmingomis sveikatos problemomis. RSE apibrėžiamas kaip seksualinis elgesys siejamas su galimais neigiamais ilgalaikiais reprodukcinės sveikatos padariniais, tokiais kaip nevaisingumas, dubens organų uždegiminės ligos ir lytiškai plintančios infekcijos, įskaitant ŽIV.