Rakto skylutės simbolis – sveikesnio maisto pasirinkimas

Tikriausiai bent kartą per savaitę kiekvienas vykstame į prekybos centrą pirkti maisto. Tačiau ar dažnai prieš rinkdamiesi, ką įsidėti į savo pirkinių krepšelį, susimąstome, ar šis mūsų pasirinkimas yra palankus sveikatai? O juk daugelis norime maitintis kuo sveikiau. Nepasiklysti gausiame maisto produktų asortimente mums gali padėti specialus pakuočių ženklinimas.

Rakto skylutės simboliu paženklinti maisto produktai yra įprasti produktai, tačiau jų sudėtyje yra mažiau cukraus, druskos, sočiųjų riebalų, transriebalų ir nėra maisto saldiklių, o grūdų turinčiuose gaminiuose išsaugota daugiau maistinių skaidulų. Šiuo simboliu pažymėti produktai tinka visiems reikšmingų sveikatos sutrikimų neturintiems vaikams ir suaugusiesiems bei skirti žmonėms, kurie nori maitintis sveikiau. Toks ženklinimas padeda pirkėjams lengviau išsirinkti, atpažinti ir tarpusavyje palyginti sveikatai palankesnius maisto produktus su savo pirkinių krepšelio turiniu. Rakto skylutės simbolis reiškia griežtus kriterijus, pro kuriuos gali „pralįsti“ tik juos atitinkantys maisto produktai.

Lietuvoje rakto skylutės simboliu maisto produktai žymimi nuo 2014 m., kai buvo įsteigta valstybinė, nekomercinė sveikatai palankesnių maisto produktų ženklinimo rakto skylutės simboliu sistema. Šiuo ženklu maisto produktai žymimi ir kitose šalyse, pavyzdžiui, Švedijoje, Danijoje, Norvegijoje, Islandijoje ir Makedonijoje. Svarbu atkreipti dėmesį ir į tai, kad jei maisto produktas nepaženklintas rakto skylutės simboliu, tai nereiškia, kad jis neatitinka šiam simboliui keliamų kriterijų – tiesiog gamintojas pasirinko savo produkto juo nežymėti.

Rakto skylutės simbolio šūkis – „Sveikesnis pasirinkimas lengviau“. Šios idėjos tikslas – mažinti Lietuvos gyventojų sergamumą širdies ir kraujagyslių, onkologinėmis ligomis, antrojo tipo cukriniu diabetu. Siekiama pagerinti gyventojų mitybos įpročius ir palengvinti rakto skylutės simboliu paženklintų maisto produktų pasirinkimą.