Psichoaktyvių medžiagų vartojimo prevencija

Psichoaktyvių medžiagų vartojimas – opi šių dienų problema. Vis dažniau girdime apie apsinuodijimus neaiškiomis medžiagomis, didelį ir neribojamą prieinamumą įsigyti psichoaktyvių medžiagų ugdymo įstaigose ir viešose vietose. Ypač populiarios yra elektroninės cigaretės.

Į kovą su psichoaktyvių medžiagų vartojimu kyla švietimo įstaigos, sveikatos specialistai, kartais ir tėvai. Dažnai susiduriama su tėvų nesupratimu, kokią žalą jaunam organizmui daro elektroninės cigaretės. Kartais jie net tiki mitu, kad elektroninės cigaretės mažiau kenksmingos nei paprastos cigaretės, dažnai net patys nuperka paaugliams elektronines cigaretes, kad šie nerūkytų paprastų.

Įstaigos ir su jaunais žmonėmis dirbantys specialistai, narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamentas kuria įvairias programas, kuriomis siekiama sumažinti jaunuolių „garinimą“.

Jaunimui palankių sveikatos priežiūros paslaugų koordinaciniai centrai – viena iš priemonių vykdyti aktyvią, interaktyvią, jaunimui patrauklia forma pateiktą prevenciją. Organizuojamos paskaitos mokyklose, vasaros stovyklos, viktorinos, protmūšiai, žygiai ir kitos veiklos, kurių tikslas – vykdyti prevenciją ir padėti jauniems žmonėms atpažinti pavojus, suprasti psichoaktyvių medžiagų vartojimo pasekmes ir atrasti naujas, sveiką gyvenseną skatinančias veiklas.

Norintys mesti rūkyti, pagalbos gali rasti internetinėse svetainėse: nerukysiu.lt; askritiskas.lt – tai interaktyvios interneto svetainės jaunimui. Nerukysiu.lt skirta asmenims, norintiems atsisakyti šio žalingo įpročio, taip pat skirta motyvuoti asmenis nerūkyti. Svetainėje galima rasti interaktyvius testus, padedančius sužinoti rūkančiojo tipą bei priklausomybės laipsnį, rūkymo išlaidų skaičiuoklę, interaktyvų žmogaus kūną, parodantį žalą sveikatai, interaktyvų Lietuvos žemėlapį, kur kreiptis pagalbos metant rūkyti ir kt. askritiskas.lt – siekiama tinkamai informuoti jaunus asmenis, suteikiant žinių apie psichoaktyviąsias medžiagas, jų vartojimo poveikį ir rizikas.

Programų visuma, specialistų aktyvumas, tikime padės po truputį mažinti jaunų žmonių vartojimą, padės jiems atsakingai rinktis laisvalaikio praleidimo būdus, rinktis ne psichoaktyvias medžiagas, o sveiką gyvenimo būdą.