Kanapės (marihuana, rečiau – hašišas) – ypač paplitę, pastaruoju metu tarp rūkančių jaunų žmonių populiarūs narkotikai, klaidingai laikomi lengvaisiais. Marihuana (dar vadinama „žolyte“) – tai sudžiovinti ir susmulkinti žaliai rudi kanapių lapai ir žiedynai. Jie gali būti stipriai supresuoti į gumulėlius. Šį narkotiką jaunuoliai rūko sumaišę su tabaku, naudodami rūkomąjį popierių ar tuščias cigarečių tūteles.
Ar vis dėlto jaunimo taip mėgstama „žolytė“ išties tokia nekalta?
Pavartojus nedidelę dozę, galima laukti atsipalaidavimo ir malonių pojūčių, tačiau kartais gali užklupti stiprus pykinimas, vėmimas ir kiti nemalonūs reiškiniai. Pavartojus didesnę dozę, atsiranda apatija, silpnumas, tampa nerišli kalba arba ištinka nemotyvuoto pykčio ir agresijos priepuoliai. Labai dažnai prisirūkę marihuanos jaunuoliai elgiasi neadekvačiai: juokiasi arba verkia, mato įvairias haliucinacijas, nejaučia savo kūno, o tai savo ruožtu kelia baimę ir paniką. Kitą dieną kankina nenumaldomas troškulys ir alkis. Kambaryje, kuriame rūkoma „žolytė“, ilgai išlieka stiprus specifinis saldokas marihuanos kvapas, jo prisigeria ir rūbai. Be to, ilgai išlieka paraudusios akys.
Nuolat rūkant „žolytę“, formuojasi psichinė priklausomybė. Jai susiformavus, rūkymas jau neatneša malonių pojūčių. Jaunuolis būna neramus, sudirgęs, agresyvus, susilpnėja atmintis ir protiniai gabumai, sulėtėja mąstymas, naktimis blogai miegama. Įvairiuose tyrimuose įrodyta, jog pilnaverčiam jauno žmogaus vystymuisi būtinas subalansuotas miego ir poilsio režimas. Tačiau rekomendacijų kasnakt miegoti 7 ar 8 valandas daugiau nei trečdalis jaunuolių nepaiso, o neišsimiegojimas ilgainiui daro didelę įtaką sveikatai – padidėja diabeto, depresijos, kardiovaskulinių ligų ir nutukimo rizika. Kalbant plačiau, būtina paminėti, jog atliekant tyrimus su pelėmis nustatyta, kad kanabinoidai kenkia širdžiai: rūkant kanapes širdies raumuo sunaudoja daugiau deguonies, sulėtėja koronarinė kraujotaka, padidėja karboksihemoglobino kiekis kraujyje, todėl organizmas blogiau aprūpinamas deguonimi, greičiau kaupiasi aterosklerotinės plokštelės vainikinėse kraujagyslėse ir vystosi aterosklerozė.
Ilgainiui, nebejausdami laukiamo poveikio, tam, kad nusiramintų, pagerintų savijautą ir susigrąžintų darbingumą, „žolytės“ gerbėjai griebiasi stipresnių narkotikų….
Ko gero, kyla klausimas, kas yra pažeidžiamiausi kanapių vartotojai. Išskiriamos trys pagrindinės žmonių grupės, kurioms kanapių vartojimas yra ypač žalingas:
Paaugliai. Net ir atsitiktinai parūkius kanapių, dėl žalingo THC poveikio kyla grėsmė paauglių psichinei ir fizinei raidai. Jiems dažniau nei suaugusiesiems gali atsirasti asmenybės ir psichikos sutrikimų.
Nėščios moterys. Kadangi THC per motinos kraują patenka į vaisių, nėščia moteris rūkydama kanapes žaloja ir savo būsimą kūdikį.
Asmenys, turintys polinkį į psichikos sutrikimus. Kanapių rūkymas sukelia psichikos sutrikimus. Tai akivaizdžiai įrodyta moksliniais tyrimais, analizuojant psichikos sutrikimų ir depresijos atvejus, susijusius su kanapių vartojimu. Jei asmuo linkęs sirgti psichikos ligomis, kanapių rūkymas atnaujina jų simptomus (pavyzdžiui, šizofrenijos), jas suaktyvina arba sutrikdo jų gydymą.
Tiesa, marihuana ir jos vartojimas sukelia daugybę nesusipratimų ir prieštaringų politinių nuomonių. Marihuanos vartotojai, kurie paprastai šiuos narkotikus vartoja laisvalaikiu ir nėra nuo jų priklausomi, tvirtina, kad ji gerina miegą. Be to, kai kuriose Europos šalyse marihuana yra legalizuota, todėl kyla problema teismams, nagrinėjantiems su narkotikų vartojimu susijusias veikas. Nenumačius galimybės nusikaltusiems marihuanos vartotojams skirti priverstinį gydymą vietoj laisvės atėmimo, teismas gali būti priverstas bausti juos griežta laisvės atėmimo bausme, o taip nuteistajam padaroma gerokai didesnė žala nei ta, kurią sukelia pats marihuanos rūkymas. Be to, nustatyta, kad kuo anksčiau paaugliai pirmą kartą pavartoja kanapių (hašišo ar marihuanos), tuo didesnė tikimybė, kad narkotines medžiagas, ypač kanapes, jie vartos ir toliau, o tuomet, kaip jau minėta, gresia psichinė priklausomybė. Todėl, jaunime, sustok ir pagalvok, ar verta…