Nutukimas ir body positivity judėjimas

Nustatyta, kad Vakarų pasaulio visuomenė viršsvorį ir nutukimą vertina kaip labai neigiamą, vengtiną dalyką. Taip pat vyrauja išankstinis kultūrinis nusistatymas bei stigma antsvorio ar nutukusių žmonių atžvilgiu. Šią stigmą iš visuomenės mentaliteto išgyvendinti mėgina įvairūs judėjimai. Vienas jų – body positivity – judėjimas, skatinantis meilę savo kūnui ir po truputį keičiantis grožio standartus skirtingose žiniasklaidos priemonėse vei visuomenėje.

Nutukimo problema

Pasaulinės sveikatos organizacijos duomenimis, daugiau nei 1 milijardas pasaulio žmonių yra nutukę. Prognozuojama, kad iki 2030 metų pasaulyje nutukimo problemą turės 1 iš 5 moterų ir 1 iš 7 vyrų. Europai prognozės dar prastesnės: „World Obesity Atlas 2022” teigia, kad per ateinančius kelerius metus nutukimo pasekmes pajaus beveik 1 iš 3 europiečių vyrų (29,42 %) ir moterų (29,97 %).

Nutukimas yra lėtinė liga, paveikianti daugumą kūno sistemų. Pernelyg didelis riebalų kiekis organizme neigiamai veikia širdį, kepenis, inkstus, sąnarius ir reprodukcinę sistemą. Tai sukelia daugybę papildomų ligų, tokių kaip 2 tipo diabetas, širdies ir kraujagyslių ligos, hipertenzija ir insultas, įvairios vėžio formos, taip pat psichinės sveikatos problemos. 

PSO skelbia, kad kasmet nuo viršsvorio ar nutukimo pasaulyje miršta nuo 2,8 milijonų žmonių. Dar daugiau nei šimtas milijonų planetos gyventojų lieka neįgalūs.

Nutukimo ir body positivity judėjimo sąsaja 

Kentukio universiteto tyrėja Ketrell L. Mcwhorter savo 2021 metų studijoje teigia, kad nutukimas istoriškai ėjo koja kojon su prastu savęs vertinimu. Daugelis žmonių turi aiškią nuomonę apie savo kūną. O šią nuomonę daugiausiai formuoja socialinė žiniasklaida, visuomenės normos ir medijose naudojami įvaizdžiai, taip pat draugų bei šeimos požiūris. 

Įtampai ir spaudimui dėl išvaizdos standartų augant, pastarąjį dešimtmetį ėmė populiarėti body positivity idėja, orientuota į antsvorį turinčių ar nutukusių žmonių demarginalizaciją. Šis socialinis ir kultūrinis judėjimas skatina žmones priimti ir vertinti visus kūno tipus, nepriklausomai nuo jų svorio, odos spalvos, lytinės tapatybės, negalių ar kitų fiziologinių ypatumų. Judėjimas kritikuoja medijose ir visuomenėje vyraujančius stereotipus bei standartus, propaguojančius itin siaurą grožio ir sveikatos sampratą. Vis dėlto, studijos autorės teigimu, antsvorio ir nutukimo pripažinimas be prevencijos gali pakenkti dešimtmečius trunkančiai širdies ir kraujagyslių ligų rizikos mažinimo pažangai.

Body positivity nauda

– Šiuo kūno pozityvumo judėjimu siekiama mesti iššūkį dominuojantiems kūno įvaizdžio idealams, skatinti priimti ir gerbti visus kūnus, nepaisant formos, dydžio ir bruožų, daugiau dėmesio skiriant kūno funkcionalumui ir sveikatai, o ne išvaizdai.

– Įrodyta, kad teigiamas požiūris į kūną padeda sumažinti depresiją, nerimą, pakelti savivertę. Žmonės, teigiamai vertinantys ir priimantys savo kūną, tampa laisvesni ir laimingesni, nes nebejaučia nuolatinio spaudimo atitikti visuomenės standartus.

– Priklausomai nuo požiūrio, body positivity judėjimas gali skatinti žmones būti aktyvesniais ir rūpintis savo sveikata, neįsitraukiant į ekstremalius dietų ir treniruočių iššūkius.

– Šis kultūrinis judėjimas mažina diskriminaciją ir socialinę nelygybę, skatina įvairovę reklamose, madoje ir žiniasklaidoje.

Body positivity tema padeda mažinti jaunimo valgymo sutrikimų ir kitų su kūno įvaizdžiu susijusių problemų riziką.

– Judėjimas ilgainiui keičia prekės ženklų ir įmonių reklamavimo strategijas, medijose populiarėja kūno įvairovė, po truputį kinta grožio standartai.

Judėjimo kritika

Body positivity judėjimas neapsieina be kritikos. Kai kurie medicinos specialistai baiminasi, kad dalis judėjimo šalininkų neatsižvelgia į sveikatos aspektus ir ignoruoja rizikas, kurias sukelia viršsvoris bei nutukimas: tai yra širdies ir kraujagyslių ligos, medžiagų apykaitos problemos, aukštas kraujospūdis, didesnis mažo tankio lipoproteinų cholesterolio kiekis, 2 tipo diabetas, insultas, miego apnėja, stemplės, gaubtinės ir tiesiosios žarnos, kepenų, tulžies pūslės ir tulžies takų, kasos, krūties, gimdos, kiaušidžių, inkstų ir skydliaukės vėžys, prasta gyvenimo kokybė. Meilė savo kūnui – būtina, tačiau labai svarbu atsakingai vertinti grėsmės sveikatai faktorius, būti fiziškai aktyviems ir reguliariai lankytis pas medicinos specialistus.

Naudota literatūra: