Ar esi tikras, kad žinai, ką, kiek ir kaip valgyti? Neapsigauk, nes visuomenėje sklando gausybė populiarių teiginių apie mitybą, tik ne visais jais verta beatodairiškai tikėti. Išsiaiškinkime, kurie iš jų teisingi, o kurie ne.
Mitas. Negalima valgyti po 18 val.
Faktas. Svarbiausia – suprask, kad valgyti po 18 val. nerekomenduojama tik tiems žmonėms, kurie eina miegoti 20 val., nes paskutinį kartą patariama valgyti likus ne mažiau nei 2 valandoms iki miego. Valgyk 4–5 kartus per dieną. Didesnį maisto kiekį suvalgyk pirmoje dienos pusėje, kai daugiau judi ir išeikvoji daugiau energijos.
Mitas. Valgant negalima užsigerti
Faktas. Gali neabejoti, kad stiklinė vandens tikrai nepakenks. Vanduo yra reikalingas žmogaus organizmui, tik prisimink, kad rekomenduojama gerti būtent vandenį, nes dėl jo greičiau prisipildo skrandis, greičiau pajunti sotumo jausmą ir taip sumažėja galimybė persivalgyti.
Mitas. Negalima valgyti saldumynų
Faktas. Žinoma, saldumynų reikia vartoti kuo mažiau ir saikingai. O kodėl? Paaiškinimas paprastas – saldumynai yra cukrus, o šis yra paprastasis angliavandenis. Nors iš angliavandenių turime gauti didžiąją dalį organizmui reikalingos energijos, tai turėtų būti sudėtiniai, o ne paprastieji angliavandeniai, pavyzdžiui, angliavandeniai iš kuo mažiau perdirbtų grūdinių produktų. Kad ir kaip būtų gaila, lengvai pasisavinami angliavandeniai, ypač dažnai naudojami gaminant saldintus gėrimus, saldumynus, konditerijos gaminius, jogurtus, energijos suteikia tik trumpam, o reikalingų maisto medžiagų tokiuose produktuose yra labai mažai.
Mitas. Valgant galima skaityti, žiūrėti į televizoriaus, kompiuterio ar telefono ekraną
Faktas. Valgant geriau neužsiimti jokia kita papildoma veikla. Kai skaitai, žiūri televiziją ar dirbi kompiuteriu, smegenys yra blaškomos ir nejauti sotumo jausmo. O visa tai skatina valgyti greitai, be to, dažnai griebiesi greitai paruošiamo maisto, nes visą dėmesį nori skirti darbams.
Mitas. Badavimas padeda numesti svorio
Faktas. Badauti tikrai negalima. Nesistenk būti labai liesas (-a), nes tai ֪– ne tik negražu, bet ir labai nesveika. O jei nutiko taip, kad svoris pradėjo staigiai augti, pirmoji pagalba – daugiau judėti, sportuoti, atsisakyti saldumynų, riebaus, greito maisto, valgyti daugiau daržovių ir vaisių, tačiau valgyti būtina reguliariai 4–5 kartus per dieną, tik kiek mažesniais kiekiais.
Mitas. Maistas yra skirstomas į sveiką ir nesveiką
Faktas. Nėra nesveiko maisto, yra tik nesveika mityba. Prisimink – net ir sveikiausius produktus vartojant per dažnai, galima patirti sveikatai nepalankų poveikį. Svarbiausias patarimas renkantis maistą – jis turi būti įvairus ir subalansuotas. Net ir nesveikais laikomi maisto produktai, kaip bulvių traškučiai, saldainiai, konditerijos gaminiai ir kt., nėra tokie žalingi sveikatai, jei jais nėra pakeičiamas visavertis maistas pusryčiaujant, pietaujant ar vakarieniaujant ir jei jie netampa nuolatiniu užkandžiu.
Mitas. Užkandžiauti nesveika
Faktas. Užkandžiavimas nėra nesveikas tol, kol renkamasi, ką, kiek ir kaip valgyti. Kaip tik rekomenduojama valgyti reguliariai ir užkandžiauti tarp pagrindinių valgymų, nes didžiausia persivalgymo priežastis ir yra tai, kad valgoma per retai. Svarbiausia – valgyti tokius užkandžius, iš kurių galima gauti energijos: vaisius, daržoves, pieno produktus, riešutus. Ir, žinoma, neužkandžiauk, kai skubi, nes tuomet valgai greitai, neatkreipi dėmesio į tai, kiek suvalgai, ir nepastebi, kada ateina sotumas.
Mitas. Dietos laikytis negalima, nes susirgsi anoreksija
Faktas. Žodis „dieta“ žmonių neretai suprantamas kaip badavimo ar labai mažo valgymo sinonimas. O iš tiesų šis terminas reiškia maitinimosi režimą – žmogaus suvalgomo maisto visumą. Dietų yra labai įvairių: gydytojų paskirtos dietos, kurios taikomos dėl ligų, lieknėjimą skatinančios dietos, taip pat vegetarinės dietos. Yra ir dietų, kurių laikantis svoris ne mažėja, o priešingai ‒ jo priaugama. Tad teiginys, kad besilaikydamas dietos žmogus suserga anoreksija, yra neteisingas. Svarbu akcentuoti, kad nepatartina pačiam išsirinkti dietą, siekiant koreguoti mitybą, tam būtina konsultuotis su gydytoju dietologu.