Magiškieji grybai, dar vadinami psilocibinais, yra haliucinogenų grupei priskiriami narkotikai. Haliucinogeniniai grybai auga natūralioje aplinkoje arba yra auginami grybai specialiai.
Kokią įtaką ši cheminė medžiaga daro žmogaus smegenims, sveikatai, psichikai? Psichodelikų sukeliamus simptomus galima suskirstyti į tris grupes. Pirma, kai kurie potyriai yra neigiami: padažnėjęs širdies ritmas, padidėjęs kraujospūdis, kartais – prakaitavimas ar vėmimas. Antra, žmogus gali patirti teigiamų emocijų, tačiau išgyventi staigią nuotaikų kaitą, nerimą, panikos priepuolius. Trečia, simptomai pasireiškia haliucinacijomis, todėl matomi ryškūs, neegzistuojantys vaizdai, tai smarkiai veikia žmogaus smegenis, sutrikdo emocijų pusiausvyrą, psichiką, mąstymą ir elgesį.
Plačiau kalbant apie poveikį smegenims, būtina paminėti, jog žmogaus smegenyse veikia filtrai, kurie naudingą informaciją praleidžia, o nereikalingą atmeta. Smegenyse yra trys pagrindiniai tinklai:
- Vienas iš jų aktyvuojamas tuomet, kai neužsiimame aktyvia veikla, esame paskendę savo mintyse.
- Kitas tinklas ima veikti užsiimant tam tikra veikla, į kurią sutelkiame dėmesį.
- Trečiasis tinklas yra tarsi pirmojo ir antrojo jungtis, paskatinanti iš vienos būsenos pereiti į kitą (dėmesį sutelkti į savo mintis arba į veiklą, kuriai jo reikia).
Magiškieji grybai išjungia šią filtravimo funkciją, todėl smegenis vienu metu pasiekia neįprastai didelis informacijos kiekis. Dėl šios priežasties žmogui ima atrodyti, kad realybė yra iškreipta. Įsivaizduokite, kad užsiimdami veikla, kuri reikalauja dėmesį sutelkti tik į vieną ar keletą dalykų, staiga imtumėte pastebėti ir galvoti apie absoliučiai viską, kas yra aplink jus. Būtent tokią būseną patiria haliucinogeninių narkotikų veikiamas žmogus.
Haliucinacijas patiriantis žmogus yra smarkiai veikiamas savo minčių ir jausmų, tačiau tuo pačiu metu tiesiogiai priima išorinę informaciją, neįprastai reaguoja į aplinką. Pavartojus grybų, poveikis pasireiškia po 20–40 minučių, o organizmui suskaidyti psilociną trunka iki 6 valandų. Dažnai paaugliai magiškuosius grybus valgo vartodami alkoholį ar kitas narkotines medžiagas, o tai padidina fizinių ir psichologinių komplikacijų riziką.
Veikliųjų medžiagų kiekis grybuose labai skiriasi, todėl sunku prognozuoti jų poveikį, ,,kelionės“ trukmę, stiprumą ir jos malonią ar labai nemalonią eigą. Taigi, poveikis varijuoja nuo ,,lengvos kelionės“, kai vartojantis asmuo jaučiasi atsipalaidavęs, iki intensyvios ,,blogos kelionės“, kai pasireiškia stiprus nerimas, baimė, baisios haliucinacijos, jausmas, kad esi persekiojamas, ir panika. Gali ištikti traukuliai.
Fiziniai reiškiniai:
- Pykinimas
- Žiovulys
- Padažnėjęs pulsas, padidėjęs kraujospūdis ir kūno temperatūra
- Raumenų silpnumas
- Mieguistumas
- Koordinacijos sutrikimas
- Išsiplėtę vyzdžiai
- Galvos skausmai
Psichikos reiškiniai:
- Euforija
- Vidinio savęs tyrinėjimo potyris
- Klausos ar regos haliucinacijos
- Nervingumas
- Paranoja
- Panika
- Išsikreipę laiko, erdvės, realybės pojūčiai
- Psichozė
Narkotikai dirbtinai keičia žmogaus psichiką, todėl ilgalaikis jų poveikis nėra iki galo žinomas. Jaunuoli, ar tikrai nori tapti neaiškaus eksperimento dalimi?