Į klausimus atsako gydytoja akušerė ginekologė, „Mergaičių ir moterų akademijos“ narė Jelena Klimašenko.
„Kaip žinoti, ar aš jau pasirengusi lytiniams santykiams?”
Pirmieji lytiniai santykiai žmonėms yra jaudinantis dalykas. Nėra tinkamo amžiaus pradėti lytinius santykius. Visų pirma, pirmiesiems santykiams turi būti pasiruošusi psichologiškai. Tai turi daryti su tuo vieninteliu mylimu žmogumi, kuris tave myli, gerbia, kuriuo pasitiki ir jus sieja stiprus emocinis ryšys, puikiai suprantate vienas kito norus bei planuojate toliau tęsti ilgus šiltus santykius. Taip pat žengti šį žingsnį turi su didel atsakomybe ir žinojimu, kad neatsargių santykių metu gali pastoti. Todėl prieš pirmuosius lytinius santykius turi gerai apgalvoti, kokias apsaugos priemones naudosi.
„Ką turiu žinoti apie pirmąjį kartą?”
Turbūt dauguma merginų įsivaizduoja savo pirmą kartą kaip kažką stebuklingo ir nepakartojamo. Žodis „nepakartojamas“ yra tiksliausias, nes antro pirmo karto tikrai nebus, tad jis liks tavo atmintyje visam gyvenimui. Dėl šios priežasties jam reikia tinkamai pasiruošti. Kodėl? Nes tiesa tokia, kad didžioji dalis pirmą kartą besimylinčių porų patiria įvairių nesklandumų, nepatogumų, kartais net išgyvena skausmingą patirtį.
1. Rekomenduoju prieš pirmąjį kartą pasikalbėti su savo būsimu partneriu apie lūkesčius, ar tikrai abu to norite. Susitarkite, kad galėsite bet kada sustoti ir pabandyti kitą kartą. Jokiu būdu nedarykite to per prievartą. Nėra jokios gėdos pradėti lytinius santykius vėliau nei tavo draugė.
2. Iš anksto pagalvokite apie apsaugos nuo nepageidaujamo nėštumo priemones. Pirmųjų santykių metu rekomenduojama naudoti prezervatyvą, nes tai vienintelė priemonė, kuri apsaugo ne tik nuo nėštumo, bet ir dalinai nuo lytiniu keliu plintančių infekcijų, jei jis dėvimas nuo pat pirmos sueities minutės.
3. Jeigu partneris anksčiau jau turėjo lytinių santykių, būtinai paprašyk jo atlikti tyrimą dėl lytiniu keliu plintančių infekcijų. Tai tikrai nieko baisaus ir gėdingo. Svarbiausia apsisaugoti nuo infekcijos, galinčios turėti įtakos tavo sveikatai ir vaisingumui ateityje. Bet to, atlikdamas tyrimą, partneris parodo savo atsakingumą ir meilę tavo atžvilgiu.
4. Parinkite tinkamą ramią aplinką, kad tinkamu ir atsakingu momentu niekas neįeitų ir netrukdytų.
5. Turėkite lubrikanto.
6. Po pirmo karto gali pasirodyti negausiai kraujo iš lyties organų. Tai yra plyšusios mergystės plėvės požymis. Išsigąsti nereikia, tai – trumpalaikis dalykas. Įplyšimas sugis maždaug per kelias dienas – savaitę. Tačiau kraujo gali ir nebūti visai: jeigu mergystės plėvė tampri, ji gali ir neplyšti.
„Kokios apsisaugojimo priemonės veiksmingiausios?”
Egzistuoja apie 20 skirtingų kontracepcijos būdų. Kontracepcijos veiksmingumas priklauso ne tik nuo paties kontraceptiko, bet ir nuo vartotojo padarytų klaidų.
1. Labai veiksmingai kontracepcijai priskiriami: poodinis implantas, gimdos spiralės, injekciniai (sušvirkšti į raumenis) hormonai. Jie veiksmingiausi, nes įvedami gydytojo ir jokių papildomų veiksmų moteriai pačiai atlikti nereikia.
2. Veiksmingai kontracepcijai priklauso hormoninės sudėtinės kontraceptinės tabletės, geriamieji progestinai, kontraceptinis pleistras, makšties žiedas. Šie metodai savo veiksmingumu panašūs į anksčiau minėtas priemonėms, jei yra vartojami tinkamai ir be klaidų (pvz. visuomet tuo pačiu laiku geriant tabletes, reguliariai keičiant pleistrą ar žiedą bei laikantis visų specialių rekomendacijų).
3. Mažiau veiksmingai kontracepcijai priskiriama barjerinė kontracepcija – vyriški ir moteriški prezervatyvai, gimdos kaklelio gaubtuvėlis ir diafragma. Lytinio akto metu prezervatyvas gali plyšti, nusmukti. Tačiau vyriškas prezervatyvas yra vienintelė priemonė, kuri dalinai apsaugo nuo lytinių keliu plintančių infekcijų.
„Ar nutrauktas lytinis aktas apsaugo nuo nėštumo?”
Nutrauktas lytinis aktas nėra apsaugos nuo nepageidaujamo nėštumo priemonė. Sperma išsiskiria iš vyro varpos net tik pabaigoje, bet ir po truputį viso akto metu, todėl santykiaujant vaisingomis dienomis egzistuoja yra didelė tikimybė pastoti.
Taip pat toks būdas kelia didesnį stresą partneriui, kuris turi „spėti ištraukti“, nes nespėjus gali kilti daug sumaišties ir nerimo.