
Mažas fizinis aktyvumas, sėdimas gyvenimo būdas vis labiau plinta ekonomiškai išsivysčiusiose šalyse, dėl šios priežasties kartu nuosekliai auga ir sergamumas lėtinėmis neinfekcinėmis ligomis. Sergamumo lėtinėmis neinfekcinėmis ligomis galima išvengti padidinat savo fizinį aktyvumą. Bendram fiziniam aktyvumui padidinti tinka pati paprasčiausia veikla: vaikščioti pėsčiomis, važinėti dviračiu ar kita mechanine transporto priemone, o ne vairuoti automobilį, lipti laiptais, o ne keltis liftu ar eskalatoriumi, trumpinti laiką, praleidžiamą pasyviai sėdint namuose ar darbo vietose. Kaip rašoma daugelio šalių, Pasaulio sveikatos organizacijos ir Lietuvos fizinio aktyvumo rekomendacijose, fizinis aktyvumas per dieną gali būti kaupiamas trumpesniais intervalais (pavyzdžiui, po 10 ar 15 minučių), kol pasiekiami rekomenduojami dydžiai.
Lipimas laiptais prieinama priemonė kiekvienam. Lipimas laiptais daugumai žmonių yra prieinama, natūrali, nereikalaujanti papildomo laiko ir lėšų fizinė veikla, kurią galima sėkmingai įtraukti kasdieniame gyvenime, siekiant padidinti bendrojo fizinio aktyvumo lygį ir suteikti papildomos naudos sveikatai.
Lipimas laiptais naudingas svorio reguliavimui. Lipimas savaime naudingas antsvorio turintiems asmenims – įveikdami gravitacijos jėgą jie atlieka didesnį darbą nei normalaus svorio asmenys, todėl reguliarus papildomas lipimas laiptais galėtų padėti jiems kontroliuoti svorį. Visgi, be daugelio privalumų, lipimas laiptais kartais gali ir sumažinti fizinį aktyvumą: netinkamos konstrukcijos ar pasvirimo laiptai gali būti kliūtis vaikščioti vyresnio amžiaus ir prastesnės sveikatos žmonėms, kurių pagrindinė fizinė veikla yra vaikščiojimas lauke.
Lipimas laiptais fizinio aktyvumo skatinimo priemonė. Įvairių šalių moksliniai tyrimai patvirtina, kad suaugusieji yra nepakankamai fiziškai aktyvūs, todėl lipimas laiptais yra tinkamas ir svarbus fizinio aktyvumo skatinimo būdas. Skatinimas rinktis laiptus, o ne eskalatorių ar liftą, yra vienas svarbesnių visuomenės sveikatos stiprinimo tikslų, siekiant padidinti gyventojų fizinį aktyvumą kaip būtiną kasdienio gyvenimo sudėtinę dalį.
Lipimas laiptais gali būti sėkmingai derinamas su kitomis ilgalaikėmis fizinio aktyvumo programomis: vykimu į darbą pėsčiomis, dalies darbo užduočių atlikimu stovint ir pan. Šios programos naudingos ir dėl to, kad jų efektyvumui vertinti galima naudoti paprasčiausius žingsniamačius.
Literatūra:
Remigijus Zumeras. Lipimas laiptais – naudinga kasdienė fizinė veikla. Slauga Mokslas ir praktika. 2023 T. 4. Nr. 3 (315).