
Kontraceptinių priemonių yra labai daug – jos skiriasi efektyvumo laipsniu, veikimo principu ir kaina. Daugumą jų galima įsigyti be recepto, jas nesudėtinga naudoti, jos turi minimalų šalutinį poveikį, todėl gydytojo konsultacija – nebūtina.
Viena tokių priemonių – prezervatyvai. Juos gali naudoti visi norintys turėti sveiką lytinį gyvenimą, nepriklausomai nuo amžiaus. Prezervatyvų nesunku nusipirkti – juos rasi ne tik vaistinėse, bet ir įprastose maisto prekių parduotuvėse, degalinėse už nepalyginamai mažesnę nei kitų kontraceptinių priemonių kainą. Jie apsaugo ne tik nuo neplanuoto nėštumo, bet ir nuo daugumos lytiškai plintančių ligų ir infekcijų bei padeda kontroliuoti priešlaikinį sėklos išsiliejimą.
Tavo amžiuje prezervatyvas turbūt yra prieinamiausias ir patogiausias pasirinkimas. Tačiau tam, kad jis būtų veiksmingas, svarbu naudoti prezervatyvą teisingai, nes jis gali plyšti ar nuslysti. Egzistuoja mitas, jog du prezervatyvai – saugiau nei vienas, tačiau tai netiesa, nes tokiu atveju padidėja plyšimo tikimybė dėl atsirandančios trinties. Prieš naudojant prezervatyvą būtina patikrinti jo galiojimo laiką, ar yra CE ženklas ir ar neišsileidęs oras pakelio viduje. Atidarant pakuotę negalima naudoti aštrių įrankių, dantų, nagų, o panaudotą prezervatyvą reikėtų išmesti į šiukšliadėžę, prieš tai jį tvirtai surišus ir įvyniojus į popierinį rankšluostėlį. Svarbiausia nepamiršk, jog prezervatyvą galima naudoti tik vieną kartą!
Kitos priemonės, kurias gali įsigyti be gydytojo išrašyto recepto yra spermicidai, diafragma, gimdos kaklelio gaubtuvėlis, kempinė. Jos naudojamos prieš seksą – makšties viduje naudojamas spermicidinio kremas, želė, žvakutė ar gimdos kaklelio gaubtuvėlis su spermicidu, kuris neutralizuoja spermatozoidus neleisdamas jiems judėti ir patekti į gimdą. Šios priemonės tinka tau, jei lytinių santykių turi retai, tačiau jų kontraceptinis efektas nėra didelis (mažesnis nei prezervatyvo), tad verta paieškoti alternatyvų.
Skubioji kontracepcija
Skubiąja kontracepcija vadinamos tabletės, kurios vartojamos skubiais atvejais – po neplanuotų, nesaugių lytinių santykių, plyšus prezervatyvui ar po išprievartavimo. Pirmąją tabletę reikia išgerti per 72 valandas po tokių santykių, antrąją – po 12 valandų. Šios tabletės slopina ir vėlina ovuliaciją, lėtina apvaisinimo procesą arba neleidžia apvaisintam kiaušinėliui implantuotis gimdoje. Tačiau jei mergina jau yra nėščia, ši priemonė nėštumo nenutrauks.
Deja, skubiosios kontracepcijos vartojimas gali paankstinti ar pavėlinti mėnesines, neapsaugo nuo lytiniu keliu plintančių ligų ir turi labai ribotą veiksmingumo laikotarpį.
Skubioji kontracepcija naudojama tik kraštutiniais atvejais, ji neturėtų tapti nuolatine priemone!