Sunku po pusbrolio savižudybės – ką daryt?

Prieš pusę metų nusižudė mano pusbrolis. Vis dar dažnai kyla minčių apie jį. Norisi apie tai tiesiog negalvoti, užmiršti. Ką daryti? Kaip sau padėti?

Susidūrus su tokiu sunkiu gyvenimo įvykiu kaip artimo žmogaus netektis dažnam iš tiesų norisi vengti galvoti, prisiminti, nes tai sukelia neigiamus išgyvenimus. Kiti priešingai – daug apie tai kalba, nes žino, jog jausmų slopinimas gali pasireikšti įvairiomis varginančiomis psichosomatinėmis reakcijomis. Esant gedėjimui, optimalu, jeigu asmuo geba lanksčiai susitelkti į permąstymus ir nuo jų atsitraukti. Netekties permąstymas vyksta susitelkiant į save, į velionį, santyki su juo ir pačia netektimi. Nuo tokių apmąstymų atsitraukti padeda bendravimnas su kitais žmonėmis, užsiėmimas mėgiama veikla. Taigi, reikia atrasti pusiausvyrą tarp apmąstymų ir atsitraukimo nuo jų. Labai svarbu surasti būdų, kurie Jums padėtų atsipalaiduoti ir pailsėti nuo nemalonių minčių. Bendravimas su panašią patirtį turinčiais žmonėmis taip pat gali būti vienas iš gedulo įveikos būdų. Lietuvoje ir visame pasaulyje veikia pagalbo sau grupės nusižudžiusių asmenų artimiesiems. Jeigu jaučiate, kad pačiam su gedulu susitvarkyti sunku, galite kreiptis nemokamai psichologinei pagalbai šiais kontaktais:

  • Antakalnio poliklinikos Psichikos sveikatos centre (A korpusas, II aukštas, Antakalnio g. 59, Vilnius) teikiama skubi nemokama psichologinė pagalba darbo dienomis nuo 8:00 iki 20:00. Psichologo konsultacijai išankstinės registracijos nereikia. Esant poreikiui, paslauga gali būti teikiama ir anonimiškai.
  • Centro poliklinikos skubi nemokama psichologinė pagalba savaitgaliais ir švenčių dienomis nuo 8:00 iki 20:00. Adresas: Pylimo g. 3, Vilnius. Tel.: 852514063.
  • Krizių įveikimo centras. Adresas: Antakalnio g. 97, Vilnius. Skype: krizeiveikimas. Tel.: 864051555. Skubi nemokama psichologinė pagalba darbo dienomis nuo 16:00 iki 20:00 ir šeštadieniais nuo 12:00 iki 16:00.

Į klausimą atsakė:
Monika Ražanskaitė
Medicinos psichologė