Aš nemoku žmonėms pasakyti žodžio NE. Net ir tada kai jaučiu, jog nenoriu daryti, to ko manęs prašo, vis tiek atsakau teigiamai. Blogiausia, jog jei ir atsisakau, pasakau NE, tai paskui jaučiu kaltę, kad tas žmogus galėjo įsižeisti.
Ačiū, kad kreipiatės. Iš jūsų laiško matyti, kad šis sunkumas vargina jau senokai – esate bandęs ieškoti informacijos, kaip kovoti su negebėjimu pasakyti ‘Ne’, tačiau pastangos nebuvo sėkmingos.
Minite, kad būna sunku pasakyti ‘Ne’, bet net ir kai pasakote, dėl to jaučiatės blogai, jaučiatės kaltas, kad jūsų ‘Ne’ galėjo įžeisti kitą žmogų.
Kada sakyti ‘Ne’?
Gali kilti nemažai dvejonių, kada turėtumėte pasakyti ‘Ne’, o kada vertėtų pagelbėti prašančiajam. Čia jau reikėtų įsiklausyti į savo vidų ir pajausti, ar situacija, kurioje prašoma jūsų pagalbos yra ta, kurioje tikrai norite padėti – norite ne dėl baimės nepatikti ar įžeisti, bet iš esmės – dėl prašančio žmogaus situacijos, dėl savo vertybių ir pan. Tokiose situacijose greičiausiai sakyti ‘Ne’ mokytis nevertėtų. Tačiau gyvenime yra gausu situacijų, kuriose žmonės linkę ‘piktnaudžiauti’ kitų pagalba, nejaučia kito žmogaus ribų, nuolatos prašo pagalbos ir taip vargina kitą asmenį. Kas kartą vertėtų įsivertinti, kokia tai situacija ir nuspręsti ar iš tiesų norite prašančiajam padėti, ar ne.
Jeigu nusprendžiate, kad tai yra situacija, kurioje tikrai nenorite padėti, tiesiog nedrįstate pasakyti ‘Ne’ – vertėtų pergalvoti iš kur tas baimės ar kaltės jausmas kyla.
Svarbu suprasti, kad kaltės jausmas, pasakius ‘Ne’ dažnai gali būti neobjektyvus ar netgi neadekvatus. Kaltė yra jausmas, kuris įprastai dažniausiai kyla, kada mes padarome kažką blogo kitam asmeniniui, pavyzdžiui jį užgauname ir pan., tačiau mūsų pasakymas ‘Ne’ kito žmogaus poreikiams ar norams tikrai dažniausiai nesukelia tokio didelio diskomforto, kokį mes manome, kad sukels. Galbūt tai reiškia, kad žmogus turės paprašyti kažkieno kito pagalbos, galbūt jis turės pasidaryti kažką pats, bet tai dažniausiose situacijose tėra papildomos pastangos, kurias žmogus turės įdėti, siekdamas savo tikslų.
Dažnai kaltės jausmas kyla dėl to, kad manome, jog mes kitą žmogų įžeisime, jis ims mūsų nemėgti ir pan. Toks mąstymas atspindi mūsų minčių polinkį ‘prieiti blogiausių išvadų’, kas dažnai būna vėlgi neobjektyvu. Šioje vietoje vertėtų pasakyti savo mintims ‘stop’ ir pergalvoti, kokios kitos galimos šio žmogaus reakcijos dėl jūsų pasakyto ‘Ne’, nedramatizuojant ir nepervertinant situacijos neigiamumo.
Žinokite kaip pasakyti ‘Ne’
Žinojimas, kaip pasakyti ‘Ne’ yra taip pat itin svarbus. Visų pirma, vertėtų pagalvoti, kodėl iš tiesų jūs nenorite ar negalite padėti – jeigu galite įsivardyti šią priežastį – nurodykite ją ir prašančiajam: Pvz: Deja, negaliu tau padėti, kadangi pastaruoju metu tikrai jaučiuosi pavargęs, neturiu laiko ir pan. Jeigu tikslaus paaiškinimo, kodėl nenorite padėti neturite, tuomet ir nesiaiškinkite – jūs neprivalote pasiaiškinti.
Pasakydamas ‘Ne’ pagalvokite apie alternatyvas, kurias tam žmogui galite pasiūlyti. Galbūt jam galite nurodyti, kur kreiptis pagalbos, arba kaip palengvinti to dalyko, dėl kurio kreipiamasi, atlikimą.
Išlikite empatiškas, įsijaučiantis į kitą asmenį, kuomet sakote ‘Ne’, išreikškite, kad suprantate, jog kitam žmogui sunku, tačiau tikrai negalite jam šiuo metu padėti.
Jeigu visų šių išvardytų dalykų įsisąmoninimas nepadeda nesijausti kaltu ir pasakyti ‘Ne’ prašančiajam, gali būti, kad jūsų asmenybėje yra isišaknijęs noras nenuvilti kitų, baimė nepatikti ar būti nepriintam. Tokiu atveju, rekomenduočiau psichologo konsultacijos, siekiant geriau save suprasti ir išmokti kovoti su vidiniais pasąmoningais poreikiais, trukdančiais pilnavertiškai gyventi.
Į klausimą atsakė:
Milda Vickutė
Antakalnio poliklinikos psichologė