Esu girdėjusi, kad su stresu susitvarkyti padeda relaksacijos. Kas tai yra ir kaip jas reiktų atlikti?

Visų pirma, reikėtų paminėti, kad žmogaus organizmas sukonstruotas taip, kad jis negali gyventi nuolatinėje įtampoje. Šių dienų pasaulyje be įtampos kogero nepraeina nei viena diena. Barniai namuose, nebaigti darbai, nuolatinis skubėjimas, ginčai su bendraklaisiais – viskas tarsi dedasi į vieną krūvą, kol organizmas duoda ženklą, kad laikas sustoti. Mes šio ženklo dažniausiai nepastebime iki kol situacija tampa išties nepavydėtina: susergame, tampame irzlūs ar nuolatos jaučiamės pavargę.

Relaksacija visų pirma gali padėti šiame įtampos kupiname pasaulyje tapti sveikesniems ir laimingesniems – t.y. atsipalaiduoti.

Relaksacijos pratybų metu žmogus išmoksta valingai atsipalaiduoti, o reguliariai praktikuojantis atkuriami fiziologiniai ir psichologiniai organizmo resursai, todėl pagerėja fizinė ir psichologinė savijauta, žmogaus jaučia mažiau nerimo, labiau pasitiki savimi.

Gera naujiena ir tokia, kad relaksacijos yra patikrintas būdas skausmui valdyti. Gali būti sunku patikėti, kad nugaros ar kojų skausmą įmanoma suvaldyti be vaistų, tačiau ne vienas išbandęs relaksaciją liko išties nustebintas jos veiksmingumu.

Relaksacijos praktikavimas padeda gydyti ligas, susijusias su stresu, pavyzdžiui, įtampos tipo galvos skausmus, arterinę hipertenziją, nemigą, imuninės sistemos nepakankamumą, arba padeda jų išvengti.

Kokių būna relaksacijos rūšių ir kaip išsirinkti geriausią

Pradėjus skaityti apie relaksacijos rūšis gali pasirodyti, kad ją išsirinkti bus sunkiau nei tikėjotės, kadangi jų yra ne tikrai ne viena ir ne dvi. Bet čia galima rasti ir didelį privalumą – tikrai surasite jums priimtiniausią ir efektyvų tipą. Na, o jeigu  pasiryžote bent karą pabandyti atlikti relaksaciją patys, supažindinsime su pora variantų.

E. Jacobsono nuosekli raumenų relaksacija

Ši relaksacijos technika buvo sukurta, remiantis žiniomis, kad stresas ir raumenų įtampa didina skausmą. Tad buvo imta ieškoti būdų, kaip šią įtampą atpažinti ir sumažinti.

Raumenų relaksacija išties populiari, ji yra laikoma viena efektyviausių ir jos lengva išmokti.

Fiziologas Edmundas Jacobsonas pastebėjo, kad norint atsipalaiduoti, reikia patirti įtampą. Paprasta – jei išmoksti atpažinti įtampą, tada gali išmokti ir ją atpalaiduoti. Tuo tikslu jis sukūrė keletą pratimų.

Svarbiausia šios relaksacijos metu patogiai įsitaisyti: atsisėsti ar atsigulti nesukryžiavus kojų ir rankų. Užsimerkti ir tuomet ramiai giliai įkvėpti ir iškvėpti. Iškvėpiant įsivaizduoti, kad šiuo iškvėpimu atiduodadama visa turima įtampa. Toliau mintyse peržvelgti didžiąsias raumenų grupes, pirma jas įtempiant, o po to atpalaiduojant. Jei kurioje nors kūno vietoje jaučiamas skausmas, labai svarbu atsargiai įtempti raumenis ar apskritai jų neįtempti, o tik susitelkti į jų atpalaidavimą. Taip palaipsniui paržvelgti visą savo kūną ir pasistengti atpalaiduoti kiekvieną plotelį. Baigus skirti minutę ir pasimėgauti atsipalaidavimo pojūčiu bei pasistengti jį įsiminti.

Vaizduotės kelionė

Dar vienas būdas ramybės būsenai sukurti ir giliai atsipalaiduoti – tai kelionė mintyse į pamėgtas ar išsvajotas vietas, taip susikuriant saugumo, ramybės atmosferą, atgaivinant malonius išgyvenimus. Gali pasirodyti, kad tarsi niekuomet nieko malonaus nenutiko, jeigu pastaruosius metus nuolatos jaučiate skausmą. Bet juk tai tikrai nėra tiesa. Neabejotina, kad gyvenime patyrėte ir daug malonių įvykių. Nuostabiausia, kad su tuo susiję prisiminimai vis dar su jumis, tik dabartiniai sunkumai galbūt nustūmė juos giliai į vidų. Relaksacijos užsiėmimo metu galima užmegzti ryšį su šiais teigiamais gyvenimo aspektais, atgaminant visus su jais susijusius įvykius ir gerus jausmus. Tai panašu į fotoalbumo sklaidymą, kai kiekviena nuotrauka sužadina vaizduotę, sukeldama visą srautą atsiminimų, kuriuos manėte seniai išblėsus. Panirę į gilų atsipalaidavimą, galite pasijusti visiškai taip tarsi viską išgyventumėt pirmą kartą. Sugrįžę šie geri jausmai ne tik palankiai veikia nuotaiką, gerina savijautą, bet dėl tuo metu vykstančių fiziologinių pokyčių organizmas dirba efektyviau, tad pagerėja krauja apytaka, pasigamina daugiau laimės hormonų endorfinų.

Kur ir kada geriausia atlikti relaksaciją?

Jeigu relaksacijos technika pasirodė įdomi ir nusprendėte ją išbandyti patys, geriausia ją atlikti ramioje vietoje, kur jūsų netrikdytų pašaliniai garsai. Galima relaksuotis ir pasileidus raminančią muziką. Tačiau kvėpavimo relaksaciją tikrai nesudėtinga taikyti ir įvairiausiose kasdienėse situacijose, kur atsiriboti nuo aplinkos taip lengvai nepavyksta. Pavyzdžiui pajautus skausmą ar jaučiant dideli nerimą prieš vizitą pas gydytoją, galima skirti minutę giliam kvėpavimui, ar vaizduotės kelionei. Galite likti nustebinti, kaip per rodos tokį trumpą laiką išties pasijusite ramesni ir labiau atsipalaidavę.

Nors relaksacija nėra vaistas nuo visų ligų, tačiau ji tikrai gali padėti atsipalaiduoti šiame įtampų kupiname pasaulyje.

Į klausimą atsakė:
Milda Vickutė
Antakalnio poliklinikos psichologė