Labai dažnai išmuša raudonis, net ir tada kai situacija nesukelia gėdos jausmo, o tiesiog liečia mane. Kaip galėčiau tai kontroliuoti?
Skruostų raudonis yra vienas iš organizmo būdų atskleidžiantis staigiai kylančias mūsų emocijas ir jausmus. Nuraudimas gali pasitaikyti nebūtinai iš gėdos jausmo, kartais tereikia, kad atsidurtume dėmesio centre ir skruostus jau puošia raudonis. Nuraudimą gali paskatinti ir pastiprinti vien baimė, kad gali nurausti, tai sukuria tam tikrą “užburtą ratą”. Kuomet daug galvojama apie nuraudimą, tuomet mūsų smegenys linkusios fiksuoti šį reiškinį ir to pasekoje nuraustama dažniau. Labai svarbu sau priminti, kad nuraudimas yra natūrali ir visiems pažįstama būsena, tai yra normalu. Vienas iš būdų, kurį galėtumėte pasitelkti, tai esant situacijoje, kurioje jaučiate, kad yra galimybė nurausti arba pradedate rausti, išbandykite atpalaiduojantį kvėpavimą. Padėkite savo kūnui ir mintims atsitraukti nuo streso, kurį kelia baimė nurausti. Atpalaiduokite pečius, įkvėpkite ir lėtai iškvėpkite, pakartokite keletą kartų. Mintimis susikoncentruokite į kvėpavimą (tuomet negalvosite apie raudonį, nutrauksite “užburtą ratą”). Kuomet jausitės labiau atsipalaidavę galite ramiai grįžti prie situacijos.
Norint kontroliuoti šią fiziologinę išraišką svarbu atkreipti dėmesį, kad tai tik simptomas jausmų, kurie mums kyla. Gilindamiesi, atsižvelgdami į jausmus, kurie yra susiję su nuraudimu tam tikrose situacijose, tikėtina ilgainiui lengviau susitvarkysite, mažiau patirsite išmušantį raudonį įvairiose netikėtose situacijose.
Į klausimą atsakė:
Agnė Libikaitė
Psichologė
Antakalnio poliklinikos