Turim baisią problemą, mano brolis prisipažino, kad rūko heroiną. Jis pats pripažįsta, kad turi problemą. Nors tai jau akivaizdžiai ir matosi. Jis ir pats jau nori gydytis. Minėjo, kad domėjosi, kad yra kažkokie vaistai, kurie padeda atsikratyti priklausomybės, (vadinasi subuteks). Įsigijome jų, atrodė, kad problema jau pradėjo judėti gerąja linkme, įsigijome tablečių, kurių paprašė brolis, tada jis prisiekė, kad jau metė, taip ir atrodė, nes pradėjo normaliau maitintis, geriau elgtis, tačiau pinigų vis tiek prašė skoloms, galiausiai iš namų pradėjo dingti buitinė technika, pinigai iš užėjusių į svečius mano draugų kišenių…. Tada supratau, kad jei jis ir nustojo trumpam, tai tikrai pradėjo vartoti vėl. Kas gąsdina dar labiau, kad jis pats suvokia, ir sako, kad savęs nekenčia, ir nemato prasmes gyventi… Ką daryti nežinau, lėšų kreiptis į gydymo įstaigą nėra, ką daryti nežinau, nes kiekvieną žodį kausto baimė, kad galbūt aš taip ar kitaip darydama elgiuosi tik blogiau, o ne padedu. Būčiau jums dėkinga, jei nurodytumėte kryptį kuria judėti, kaip geriau elgtis, kaip jam padėti. Galbūt yra būdų ir kad pinigus atiduoti dalimis, ar gauti nemokamą pagalbą, ar kažkaip, nes pati neseniai baigiau mokslus, ir kol kas dar neturiu stabilaus ir tvirto pagrindo po kojomis. Labai prašau padėkite. Ką galėtumėte patarti, kur kreiptis, ar reikia registruotis, kokią pagalbą Jūs teikiate?
Jūsų rūpestis dėl brolio yra suprantamas. Priklausomybe nuo psichoaktyvių medžiagų yra lėtinė liga, reikalaujanti ilgo kompleksinio gydymo. Dažnai neužtenka vienkartinio, epizodinio gydymo pvz. jūsų minėto vaistinio Subutex preparato Jūsų broliui neužteko. Asmenims priklausomiems nuo psichoaktyvių medžiagų yra sunku keisti savo elgesį, net pasiekus norimą rezultatą (ilgesnį laiką nevartojant psichoaktyvios medžiagos) asmuo po kurio laiko vėl gali grįžti prie medžiagos vartojimo. Nereikia nusiminti ir prarasti vilties. Jūsų broliui patarčiau kreiptis gydytojo konsultacijai priklausomybės ligų centre (adresas Gerosios Vilties g. 3). Gydytojo, psichologo, socialinio darbuotojo konsultacijos yra nemokamos, su savimi reikia turėti asmens dokumentą, išankstinė registracija nereikalinga, specialistai konsultuoja darbo dienomis nuo 8:00-18:00 val. Gydytojas, įvertinęs konkrečią situaciją, gali patarti ir pasiūlyti, kokio gydymo žmogui reikia. Gydytojas, įvertinęs situaciją, kartu su jūsų broliu aptars visus galimus pagalbos būdus (daugelis iš jų, turintiems sveikatos draudimą yra nemokami). Norėčiau, dar kartą jums priminti, kad norint įveikti priklausomybę nuo psichoaktyvių medžiagų, reikia laiko, artimųjų paramos, kompleksinio gydymo (t.y. ne tik medikamentinio gydymo, bet ir psichologo konsultacijos, socialinio darbuotojo pagalbos ir t.t.).
Konsultacijoms su gydytoju, psichologu ar socialiniu darbuotoju gali atvykti ir priklausomo žmogaus artimieji. Išsamesnės informacijos galite teirautis tel. (8-5) 216 00 14.
Į klausimą atsakė:
Dr. Aušra Širvinskienė
Direktoriaus pavaduotoja gydymo reikalams
Vilniaus priklausomybės ligų centras