Ar galima organizme aptikti žolės?

Norėčiau paklausti, kiek laiko parūkius vieną kartą žolės, organizme galima aptikti jos pėdsakus?

Kanapės gerai tirpsta riebaluose ir greitai kraujo išnešiojamos į organus, turinčius riebalinio audinio – kepenis, smegenis, kiaušides, sėklides, antinksčius, riebalinį plaučių audinį. Veiklioji medžiaga veikliosios medžiagos tetrahidrokanabinolis (THK) patenka į placentą, krūties pieną, paveikia kepenų fermentus. THK kraujyje gali būti aptinkamas 20 valandų nuo pavartojimo. Literatūroje nurodoma, kad šlapime gali būti aptinkama – 3-30 dienų (kitur iki 3 mėn.).

Kiek laiko po pavartojimo medžiaga (nelegalus narkotikas ar gydytojo išrašyti medikamentai) išlieka organizmo terpėse ir gali būti nustatyta, priklauso nuo daugelio faktorių:

  • pačios psichotropinės medžiagos savybių – nuo jos kokybės, to ar psichotropinė medžiaga tirpi riebaluose ar ne (riebaluose tirpios medžiagos lėčiau šalinamos iš organizmo) ir kt.;
  • individualių vartotojo organizmo savybių – ūgio, svorio, riebalinio sluoksnio (pastebėta, kad iš liesų asmenų organizmo riebaluose tirpstančios medžiagos pasišalina greičiau, negu iš apkūnių, turinčių storesnį poodinį riebalinį sluoksnį), amžiaus, bendros sveikatos būklės, kitų veiksnių, sąlygojančių medžiagų apykaitą;
  • neretai nuo dvasinės vartotojo būklės (pvz., streso) tuo metu, kai suvartota medžiaga;
  • kaip dažnai vartojama psichotropinė medžiaga (1-ą, 2 ar 3 kartus per dieną, rečiau), kaip ilgai ji yra vartojama (dienas, mėnesius, metus), nuo tolerancijos; Kuo ilgiau medžiaga vartojama, tuo ilgiau ji išlieka organizme. Bet vėlgi, labai konkrečiai niekas negali pasakyti, nes kiekvieno asmens organizmas yra individualus.
  • vartojimo formos (valgoma, geriama, rūkoma, injekuojama ar kt.);
  • kitų aplinkybių – pvz., kiek skysčių buvo vartota po to. Kuo daugiau skysčių asmuo vartoja, tuo greičiau narkotinės medžiagos pasišalina iš organizmo ( su sąlyga jei pas asmenį nesutrikusi inkstų / kepenų funkcijos).

Į klausimą atsakė:
Dr. Aušra Širvinskienė
Direktoriaus pavaduotoja gydymo reikalams
Vilniaus priklausomybės ligų centras