Bijau, kad sergu depresija, iš aplinkos palaikymo nesulaukiu, o į specialistą kreiptis nedrąsu, nežinau ką man daryti.
Ar Jūs jaučiate, jog pastaruoju metu pablogėjo Jūsų nuotaika, sumažėjo domėjimasis veikla, kurią mėgote anksčiau, bei esate nuolat pavargęs(-usi) ir Jums trūksta energijos? Net kas penktas žmogus tam tikru gyvenimo metu suserga depresija. Depresija – tai liguistai prislėgta būsena, užsitęsusi liūdna nuotaika, interesų ir pasitenkinimo praradimas. Tai nėra tiesiog laikinai bloga nuotaika, kuri praeina savaime, ar žmogaus nevalingumas, tinginystė, silpnumas, kurį jis gali pats įveikti. Tai yra liga, kuri nesirenka: ja serga įvairaus amžiaus, profesijų, išsilavinimo ir socialinių sluoksnių žmonės. Depresijos priežastys taip pat yra įvairios: psichologinis ar emocinis krūvis, pervargimas, piktnaudžiavimas alkoholiu arba kaip dažnai atsitinka – be jokios žinomos priežasties. Depresija labai pablogina darbingumą, gyvenimo kokybę, sutrikdo bendravimą su kitais žmonėmis, gali paskatinti piktnaudžiavimą alkoholiu ar netgi savižudybę.
Pagrindiniai depresijos požymiai:
- Prislėgta nuotaika, liūdesys, neaiškaus ilgesio jausmas, gyvenimo „pilkumas“;
- Energijos, fizinio ir psichinio aktyvumo netekimas: žmogus jaučiasi nuolat pavargęs;
- Sumažėjęs domėjimasis gyvenimu (darbu, draugais, sportu ir kt.).
Kiti depresijos požymiai:
- Sunkumas susikaupti;
- Apetito pokyčiai (jo praradimas ar per didelis apetitas);
- Miego pokyčiai (nemiga ar per didelis mieguistumas);
- Sumažėjęs seksualinis potraukis;
- Sumažėjęs pasitikėjimas savimi ar savęs nuvertinimas;
- Niūrus ateities įsivaizdavimas
- Kaltės jausmas;
- Nevilties jausmas;
- Mintys apie gyvenimo beprasmiškumą, mirtį ar savižudybę.
Iš pirmo žvilgsnio depresija gali pasirodyti kaip paprasčiausia bloga nuotaika, tačiau bloga nuotaika tetrunka kelias valandas ar dienas ir praeina savaime, o depresija yra ilgalaikė užsitęsusi būsena, tačiau sėkmingai gydoma. Todėl ir Jums pirmiausia siūlome kreiptis į psichikos sveikatos specialistą, kuris ne tik įvertins Jūsų būseną bei savijautą, bet ir galės Jums padėti pasveikti. Su jo pagalba Jūs galite įveikti depresiją.
Naudingi kontaktai:
- Antakalnio poliklinikos Budinčio psichologo tarnyba. Adresas: Antakalnio g. 59, Vilnius. Antakalnio poliklinikos Psichikos sveikatos centre (A korpusas, II aukštas) teikiama skubi nemokama psichologinė pagalba darbo dienomis nuo 8:00 iki 20:00. Psichologo konsultacijai išankstinės registracijos nereikia. Konsultuotis gali ir asmenys, kurie patyrė artimojo netektį arba nežino kaip elgtis įtardami, kad jų pažįstamas žmogus gali pakelti prieš save ranką. Esant poreikiui, paslauga gali būti teikiama ir anonimiškai.
- Centro poliklinikos Budinčio psichologo tarnyba. Adresas: Pylimo g. 3, Vilnius. Tel.: 852514063. Skubi nemokama psichologinė pagalba savaitgaliais ir švenčių dienomis nuo 8:00 iki 20:00. Esant poreikiui, pagalba gali būti teikiama ir anonimiškai.
- Krizių įveikimo centras. Adresas: Antakalnio g. 97, Vilnius. Skype: krizeiveikimas. Tel.: 864051555. Skubi nemokama psichologinė pagalba darbo dienomis nuo 16:00 iki 20:00 ir šeštadieniais nuo 12:00 iki 16:00.
Į klausimą atsakė:
Monika Ražanskaitė
Medicinos psichologė