Kalanetika gerina kūno formas

Apie kalanetiką imta kalbėti maždaug 1980-aisiais. Balerina Callan Pinckney, netikėtai susirgusi šlaunikaulio osteoartritu, surado būdą įveikti sąnarių skausmą ir sukūrė naują sporto programą – kalanetiką. Nuo to laiko moteris tapo itin žinoma fitneso ir kalanetikos instruktore Jungtinėse Amerikos valstijose, išleido kelias kalanetikos pratimų knygas ir vaizdo instrukcijas.

Kas yra kalanetika?

Kalanetika grindžiama klasikiniais šokių, pilateso, jogos ir kineziterapijos elementais. Šių treniruočių tikslas yra stiprinti raumenis, gerinti kūno laikyseną, lankstumą ir bendras kūno linijas. Tai neintensyvi pratimų programa, tinkanti įvairaus amžiaus moterims ir vyrams. Dažniausiai ji atliekama naudojant tik savo kūno svorį.

Kalanetika orientuota į giliai esančių raumenų grupių stiprinimą, taip pat savęs suvokimo gerinimą. Pratimai grindžiami tikslingu ir kontroliuotu judėjimu, kuriuo siekiama atskirti ir aktyvuoti tam tikras raumenų grupes. 

Kodėl verta rinktis šią programą?

Kalanetika stiprina giliąsias raumenų grupes. Treniruočių metu dirba rečiau naudojami, giliai esantys raumenys, todėl gerėja kūno valdymas ir stabilumas.

Kalanetikos treniruotėse atliekama daug skirtingų, plačios amplitudės judesių. Taip raumenys stiprėja, tampa ištvermingesni, judrėja sąnariai. Žmogaus kūnas tampa lankstesnis. Tyrimai rodo, kad lankstumas yra pagrindinis motorinis gebėjimas, kuris ženkliai pagerina bendrą kūno efektyvumą ir mažina raumenų bei sąnarių traumų tikimybę.

Kontroliuoti judesiai stiprina pilvo, sėdmenų, kojų ir kitas svarbias kūno dalių raumenų grupes, todėl gražėja kūno linijos ir kontūrai.

Pastebima, kad kalanetika turi itin teigiamą poveikį dažnai sėdintiems (mokslo įstaigose, darbuose) žmonėms. Treniruotės didina pilvo ir apatinės nugaros dalies raumenų jėgą, pilvo raumenų ištvermę bei užpakalinės dalies lankstumą.

Kalanetika nereikalauja jokios įrangos ar specialių priemonių. Ją galima praktikuoti beveik bet kur ir bet kada.

Pratimai dažniausiai yra lėti, švelnūs ir mažiau apkrauna sąnarius, todėl tikimybė patirti traumą – minimali.

Kuo skiriasi kalanetika ir pilatesas?

Pilateso pratimai skirti gerinti koordinaciją, laikyseną, judesių kontrolę. Treniruočių metu daug dėmesio skiriama kvėpavimui. Daugelis pratimų atliekami naudojant specialias priemones, tokias kaip kamuoliai, juostos, blokai, kilimėliai.

Kalanetika yra orientuota į ramius, kontroliuotus judesius ir statinę pratimų poziciją. Taip pasiekiami ir tonuojami gilieji, rečiau dirbantys raumenys, didinamas lankstumas. Šią programą galima atlikti be papildomų priemonių.

Naudota literatūra:

  1. 2006 metų studija “Effects of Pilates exercise on trunk strength, endurance and flexibility in sedentary adult females”;
  2. 2020 metų studija “The effects of Pilates with a swiss ball program on flexibility in female college students”;
  3. Callan Pinckney knyga “Callanetics”