1 mitas. Elektroninės cigaretės yra saugesnės nei įprastos cigaretės.
Faktas, nes yra registruoti rūkant elektronines cigaretes patirti veido, rankų bei kitų kūno vietų nudegimai, apsinuodijimai nikotinu ir kiti nusiskundimai: galvos skausmai, kosulys, pykinimas, vėmimas, alerginės reakcijos.
2 mitas. Elektroninės cigaretės yra nepavojingos aplinkiniams.
Faktas, nes elektroninių cigarečių garuose yra nikotino, sunkiųjų metalų dalelių ir kitų sveikatai žalingų medžiagų. Lietuvoje draudžiama rūkyti elektronines cigaretes uždarose patalpose.
3 mitas. Elektroninės cigaretės gali padėti mesti rūkyti.
Faktas. El. cigarečių pardavėjai dažnai apibūdina jas kaip priemonę, padedančią rūkantiesiems atsisakyti priklausomybės nuo tabako gaminių, kurių vartojimas gali sukelti vėžį ir širdies ligas – vienas dažniausių mirties priežasčių pasaulyje. Vis dėlto, Pasaulio sveikatos organizacijos teigimu, nėra atlikta jokių patikimų tyrimų, įrodančių, kad el. cigaretės yra saugi ir efektyvi pagalbos metantiems rūkyti priemonė. Kai kurie tyrimai net patvirtina, kad el. cigarečių rūkymas gali padidinti tabako cigarečių rūkymo tikimybę ir sumažinti metimo rūkyti tikimybę.
4 mitas. Kokybiškos elektroninės cigaretės turi PSO sertifikatą.
Faktas, nes kai kurie elektroninių cigarečių gamintojai iš tikrųjų bandė juos patvirtinti, tačiau ši procedūra reikalauja ilgų ir išsamių tyrimų. Iki šiol nė viena sveikatos organizacija oficialiai nepatvirtino tokio pobūdžio produktų. Pardavėjas, teigiantis kitaip, nėra patikimas.
5 mitas. Elektroninės cigaretės yra visiškai nekenksmingos.
Faktas, to negalima tvirtinti visiškai užtikrintai. Garuoti nikotino mišinius ir taip nėra saugu. Nepamirškite, kad visapusis elektroninių cigarečių savybių tyrimas dar nebuvo atliktas. Štai kodėl kai kurių valstybių valdžios institucijos nepritaria tokių prietaisų naudojimui. Taigi jie yra visiškai uždrausti Jordanijoje, o Saudo Arabijoje, Olandijoje ir daugelyje kitų šalių elektronines cigaretes reklamuoti draudžiama.
6 mitas. Garinimas skirtas tik nikotinui ir kitiems legaliems produktams vartoti.
Faktas. Elektroninių cigarečių produktai gali būti naudojami kaip tiekimo priemonės kanabinoidams ir kitoms nelegalioms psichoaktyviosioms medžiagoms. Kanapės ir EC – 20,8 % vyresniųjų klasių moksleivių per pastaruosius metus garino kanapių produktų. Kanapės ir EC II – 12–17 m. EC su kanapėmis garinantys paaugliai „švokštimą ir švilpimą krūtinėje“ pažymėjo 1,81 karto dažniau nei nerūkantys ar vartojantys legalius EC užpildus (OR 1,81, CI 1,47–2,22).
7 mitas. Elektroninės cigaretės ir šildomojo tabako produktai niekuo nesiskiria.
Faktas. Cheminis EC užpildas – nelegalių pridėtinių medžiagų rizika, HnB – tabako turintis produktas. Įvairių nikotino tiekimo sistemų įtaka sveikatai: visos nikotino tiekimo sistemos veikia panašiai, nei viena nėra vertinama kaip žalos mažinimas.
8 mitas. Diagnozės „priklausomybė nuo elektroninių cigarečių“ nėra.
Faktas. Tai ta pati diagnozė, kaip ir turint priklausomybę nuo įprastų cigarečių. Jaunimas juk visais laikais norėjo ir nori viską išbandyti. Svarbu suvokti, kad priklausomybė yra nuo medžiagos, o ne nuo jos vartojimo būdo. Tai reiškia, kad rūkantys asmenys jaučia potraukį vartoti psichoaktyvią medžiagą – nikotiną (tabaką).