Įsivaizduokite, kad esate giedras dangus, o debesys – Jūsų mintys, emocijos, jausmai, kūno pojūčiai. Kai kyla sunkumų, visą dangų užgožia tamsus liūdesio, nusivylimo ir bejėgiškumo debesis, susitelkiama vien į problemą ir nepastebima džiugesnių dalykų. Kilus nemaloniai emocijai, varginančiai minčiai galima atlikti tokį pratimą – įsivaizduoti, kad tai, kas nemalonu, virsta lėtai nuplaukiančiu tolyn debesiu. Tikslas – ne mėginti nuslopinti, išstumti pojūčius, mintis ar emocijas, bet juos aiškiai įsivardyti, pastebėti ir suprasti, kad jie nesitęsia amžinai, yra laikini.
Kartais jausti liūdesį, patirti nuotaikos svyravimų yra visiškai normalu, bet jeigu liūdesio laikotarpis trunka kelias savaites ar mėnesius ir sutrikdo įprastinį gyvenimą (bendravimą, mokymąsi, darbą, miegą, valgymą), vertėtų įvertinti depresijos tikimybę. Depresija – nuotaikos sutrikimas, dažniausiai pasireiškiantis pablogėjusia, prislėgta nuotaika, sumažėjusia energija ir aktyvumu. Taip pat gali sumažėti domėjimasis kitais žmonėmis, pasitenkinimas anksčiau maloniomis veiklomis, susilpnėti dėmesio koncentracija, pablogėti darbingumas, sutrikti miegas, pakisti apetitas ir kūno svoris. Paprastai patiriamas dirglumas, irzlumas, padidėjęs jautrumas ir verksmingumas, sumažėjęs pasitikėjimas savimi, jaučiama kaltė ir menkavertiškumas, gali kilti minčių apie savižudybę ar savęs žalojimą.
Be to, gana dažnai depresija sergančiam žmogui būdingos tam tikros tikrovę iškreipiančios mintys, dar vadinamos mąstymo klaidomis, kuomet situacija vertinama blogai, pastebint vien neigiamas detales. Tokiu atveju asmuo ima save vertinti negatyviai, dabartinis gyvenimas jam atrodo nesėkmingas, o ateitis – itin niūri (pvz., ,,nieko negaliu padaryti“; ,,viskas tik blogės“). Susidaro tarsi uždaras ratas, kai dėl neigiamų minčių nebelieka noro niekuo užsiimti, atsiranda nuovargis, o tai sustiprina neigiamą savęs vertinimą (pvz., ,,man niekas nesiseka“, ,,aš nieko vertas“) ir palaiko depresišką nuotaiką. Todėl svarbu atskirti depresiją nuo savo asmenybės. Jei kyla minčių, kad nesugebėsite, nepavyks, esate beviltiškas, viską išbandėte, bet niekas nepadeda ir pan., paklauskite savęs – ar taip galvojate Jūs, ar taip Jums sako Jūsų depresija?
Depresija nebūtinai pasireiškia visais anksčiau aprašytais simptomais, tačiau jeigu pastebite bent kelis iš jų ir jie tęsiasi ne mažiau negu dvi savaites, rekomenduojama pasikonsultuoti su psichikos sveikatos specialistu, ypač jeigu galvojate apie savižudybę ar savęs žalojimą. Depresija nėra tik prasta nuotaika, išsigalvojimas, apsileidimas ar tinginystė, tai yra liga, kurią reikia gydyti. Nors įtarti depresiją galite ir patys, tačiau ją diagnozuoja ir gydo tik reikiamą kompetenciją turintys specialistai.