Ar mano atžala galimai vartoja narkotikus?

Pastaruoju metu, vis daugiau tėvų skambina pasiteirauti, ką byloja pasikeitęs jaunuolio elgesys. Ar tai susiję su paauglyste ir jos keliamais iššūkiais, kuomet atsiribojama nuo suaugusiųjų, labiau domina bendraamžiai, o gal atvirkščiai – įdomi vienatvė, ar tai, galimai susiję su psichiką veikiančių medžiagų vartojimu. Vienareikšmiškai, sveikintina, kad tėvai kreipiasi pasikonsultuoti, nes pažįstant savo atžalą ir pastebėjus elgesio pokyčius, būtina išsiaiškinti dėl kokių priežasčių yra tas pokytis.

Taigi, kaip atpažinti, jog vaikas vartoja narkotines medžiagas? Jeigu jums kilo įtarimas, kad jūsų vaikas vartoja narkotikus, pamėginkite tai išsiaiškinti, remiantis netiesioginiais požymiais.

Apžiūrėkite vaiko kambarį, kuprinę, rūbus. Galbūt, rasite ką nors neįprasto: neaiškių tablečių ar miltelių, aprūkusių folijos gabaliukų, rūkomojo popieriaus, mažyčių šokolado įpakavimo likučių, švirkštų, adatų, apdegusį šaukštą, tuščių buteliukų, kišenėse išbirusių neaiškaus augalo sėklų ar susmulkintos žolės degtukų dėžutėje.

Stebėkite vaiką, ar nepasikeitė jo charakteris, elgesys, santykiai su aplinkiniais:

  • jeigu vaikas dažnai rūko marihuaną sutrinka miego režimas, nuolatinis nuovargis, apatija, išsiblaškymas, kartais išplėsti vyzdžiai, padidėjęs apetitas, ypač saldumynams, nuo rūbų sklindantis specifinis kvapas.
  • jeigu vaikas diskotekoje pavartojo Extazy ar kitus amfetaminus, kitą dieną jis gali būti, dirglus, neramus, agresyvus; kartais užeina isteriškas kikenimas, greitakalbė, mąstymo sutrikimai, vaikas be paliovos geria vandenį, daug rūko, kartais dreba rankos.
  • jeigu jaunas žmogus eksperimentuoja su heroinu (rūko, uosto, leidžiasi į veną), pastebėsite labai pasikeitusį vaiko elgesį, keistą žvilgsnį, dažną mieguistumą, blizgančias akis, po vartojimo labai susiaurėjusias, o kitą dieną labai išsiplėtusius vyzdžius. Tai – pats stipriausias narkotikas, kurio užtenka parūkyti kelis kartus, kad atsirastų priklausomybė.
  • jeigu vaikas bus pavartojęs LSD ar kito haliucinogeno, gali prasidėti sunkios haliucinacijos, nerišli kalba, juokas ar verksmas, psichopatinis elgesys, paniškos baimės priepuoliai ir pan.

Įsitikinkite, ar tai tiesa ir nuvežkite jo šlapimą ištirti. arba naudokite greitus testus, kurių galima įsigyti vaistinėse. Tyrimus galima atlikti patiems namuose arba medicinos centre „Lorna” (paslauga nemokama). Tyrimus galima išsiųsti ir į AIDS laboratoriją Vilniuje ( tel. 337925) – opiatai:aguonų ekstr., opiatai, heroinas; THC: hašišas, marihuana, kanapės; amfetaminai. Visos narkotinės medžiagos žmogaus organizme išsilaiko 3-5 paras (heroinas, opiatai), kai kurios dvi savaites (amfetaminai), ar net kelis mėnesius (marihuana).