Ką daryti, jei kyla minčių apie savižudybę

Šiuo metu išgyveni sunkų gyvenimo etapą? Galbūt esi netekęs vilties, liūdnas, sumišęs, sutrikęs, kyla minčių apie savižudybę? Net jei šią akimirką atrodo, kad viskas yra beviltiška, laikui bėgant, pastelkdamas reikiamą pagalbą, gali įveikti savo sunkumus.

  • Pabandyk prisiminti, kaip anksčiau išspręsdavai kilusius sunkumus, kas tau padėdavo pasijusti bent kiek geriau, ir bandyk tuos dalykus pritaikyti dabartinei situacijai.
  • Susidaryk dienotvarkę ir stenkis kuo rūpestingiau jos laikytis. Įtrauk konkretų laiką, kuomet skirsi laiko sau maloniems dalykams, fiziniam aktyvumui (tai gali būti mankšta, namų tvarkymas, pasivaikščiojimas ir t. t.).
  • Stenkis nebūti vienas. Dažniausiai mintys apie savižudybę kyla vienatvėje, todėl reikia stengtis didžiąją laiko dalį praleisti su kitais žmonėmis, būti viešose vietose.
  • Stenkis atsiriboti nuo socialinių tinklų, jei jauti, kad jie tau sukelia nemalonius jausmus. Neretai socialiniuose tinkluose žmonės dalijasi tik laimingais gyvenimo įvykiais ir pasiekimais, o tai gali paskatinti netikrovišką jų ir savo gyvenimo lyginimą.
  • Susikurk atsigavimo planą. Labai svarbu turėti planą, kuriame surašyti dalykai, padėsiantys tau išgyventi akimirką, kai kils minčių apie savižudybę. Planą gali susikurti čia: https://www.jaunimlinija.lt/lt/apie-savizudybes/kaip-padeti-sau/kontraktas/
  • Pasirūpink savo saugumu. Turi įsitikinti, kad tavo namuose nėra priemonių, kuriomis galėtum pakenkti sau – peilių, tablečių, virvės ar ginklų. Savižudybė yra impulsyvus veiksmas, o pašalinęs viską, kuo gali save sužaloti, apsisaugosi nuo skuboto ir neapgalvoto poelgio.
  • Kad ir kaip būtų sunku ir baisu, kalbėk apie savo sunkumus su kitais žmonėmis, kuriais gali pasitikėti. Kreipkis į psichologą (mokyklos, pirminės sveikatos priežiūros centro, ligoninės, visuomenės sveikatos centro).

Pagalbos telefonai norint pasikalbėti apie savo sunkumus:

Jaunimo linija – 8 800 28888

Vaikų linija – 116 111

Vilties linija – 116 123

Pagalbos moterims linija – 8 800 66366

Linija doverija – 8 800 77277 (rusų kalba)