Pora stovinti prie vandens.

LYTINIAI SANTYKIAI

Laikymasis už rankų, bučiniai ar apsikabinimai, jaudinantis įsimylėjimas ir intymus meilės pasireiškimas. Dalykai apie kuriuos daug kalbama, tačiau ar tikrai žinai, kas yra lytiniai santykiai ir kada jaunas žmogus yra jiems pasiruošęs? Moksliškai lytiniai santykiai apibūdinami kaip psichinių ir fiziologinių reakcijų, išgyvenimų ir poelgių, susijusių su lytinio potraukio pasireiškimu ir patenkinimu, visuma.
Problematika: 

Tačiau meilė ir emocinis prisirišimas gali būti parodytas įvairiais būdais. Įprasta, kad jei myli žmogų, su juo artimiau bendrauji ir nori kūniško artumo. Bet visai nebūtina turėti lytinius santykius vien dėl to, kad įsimylėjai. Labai svarbu prisiminti, kad meilės jausmus išreikšti kitam yra daug būdų, ir nereikia reikalauti lytinių santykių. Žiūrint į viską ne kaip į "žingsnius, vedančius prie lytinių santykių", kiekviena akimirka gali būti nepakartojama. Tačiau visgi kankina klausimas: kada esi pasiruošęs lytiniams santykiams?

Sprendimas: 

Jeigu galvoji turėti lytinių santykių – nuspręsti kada tam yra tinkamas laikas, yra tavo teisė. Nesvarbu, ar tai bus pirmas kartas, ar jau turėjai lytinių santykių – visiškai natūralu, jog kyla klausimas, ar esi pasiruošęs jų turėti su konkrečiu žmogumi, ar nori juos tęsti. Siekiant padėti apsispręsti, verta pabandyti atsakyti į šiuos klausimus:

  • Ar aš to tikrai noriu? Ar galvoji apie seksą dėl to, jog nori, ar dėl to jog kažkas kitas to nori? Galbūt dar nesi pasirengęs, tačiau tavo partneris spaudžia tave? O galbūt tai tik bendraamžių spaudimas – juk visi tavo draugai daro tai, tai ar nereikėtų ir tau? Atmink – kada mylėtis privalai nuspręsti pats ir niekas kitas tau negali primesti savo nuomonės.
  • Ar aš jaučiuosi patogiai prieš savo partnerį? Jei tik ką sutikai savo partnerį, ar dar gerai jo nepažįsti seksas gali būti ne geriausias pasirinkimas, nes tarp jūsų nebus pasitikėjimo. Dėl pasitikėjimo stokos vėliau gali jaustis nejaukiai ir pažeidžiamai.
  • Ar galiu atvirai kalbėti su savo partneriu? Atvirumas apie tai, kaip jaučiatės, išeis į naudą abiem. Galbūt iš pradžių gali būti šiek tiek nejauku, tačiau labai svarbu, jog abu atvirai išsakytumėte savo viltis, lūkesčius, ar tai, kas jus neramina.
  • Ar aš žinau kaip užsiimti saugesniu seksu? Labai svarbu, jog tinkamai žinotum kaip apsisaugoti nuo neplanuoto nėštumo, lytiškai plintančių infekcijų ar ŽIV. Apie tai svarbu pakalbėti su partneriu ir nuspręsti kokia apsauga jums yra tinkamiausia.
  • Ar mes abu to norime? Net jei tu nusprendei, jog jau esi pasirengęs mylėtis – tavo partneris gali būti tam dar nepasirengęs. Tokiu atveju privalai gerbti jo apsisprendimą, nes kitu atveju gali prarasti tiek jo pagarbą ir pasitikėjimą, tiek jį patį.
  • Ar lytiniai santykiai atitinką mano ir mano partnerio įsitikinimus? Seksas skirtingiems žmonėms gali reikšti skirtingus dalykus. Vieniems tai gali būti meilės ir emocinio prisirišimo išraiška, kitiems tai tiesiog malonumas, nes tu jiems patinki. Kai kam tai šventas dalykas, priklausantis tik santuokoje. Ne kiekvienas nori sekso, ir ne visi įsitikinę, kad jo reikia.

Jeigu į kurį nors iš šių klausimų atsakei neigiamai – gerai pagalvok ar iš tikrųjų esate pasiruošę turėti santykių. Nėra magiškos formulės, kuri padės nuspręsti kada turėti santykius, tačiau svarbiausia žinoti, kad mes neturėtumėme būti priversti daryti sau netinkamą sprendimą.

Daugiau apie tai gali pasikalbėti ir pasitarti su patikimu suaugusiu žmogumi ar su psichologu mokykloje, jaunimo konsultantais dirbančiais jaunimo centruose.  Kalbėti apie lytinius santykius yra normalu ir nėra nieko gėdingo, juk visi jauni žmonės apie tai kažkada pradeda galvoti.

Taip pat kilus klausimų gali juos užduoti specialistams (http://sveikatostinklas.lt/klausk-specialisto).

Turinį parengė: 

Aistė Mikalauskaitė, Karolis Baliutavičius. LiMSA (Lietuvos Medicinos Studentų Asociacija)

Pasidalink!

Projektą vykdo:
Projektą finansuoja:
© 2016-2018 Sveikatos Tinklas. Visos teisės saugomos. Privatumas ir atsakomybė.