Kiek laiko žmogaus organizme lieka kokainas?

Sveiki, norėčiau sužinoti, kiek laiko žmogaus organizme lieka narkotinės medžiagos kaip: koksas, kokainas?

Po kokaino vartojimo, nepakitęs kokainas organizmo terpėse gali būti randamas tik 0,5-1,5 valandos, o jo apykaitos produktas benziolekogonas išskiriamas su šlapimu ilgiau, todėl, būtent šis kokaino apykaitos organizme produktas nustatinėjamas įvertinant kokaino vartojimą. Taigi, kokainas (krekas) šlapime išsilaiko – 2-4 dienos (kitur – nuo 2 iki 7 dienų).

Kiek laiko po pavartojimo medžiaga (nelegalus narkotikas ar gydytojo išrašyti medikamentai) išlieka organizmo terpėse ir gali būti nustatyta, priklauso nuo daugelio faktorių:

  • pačios psichotropinės medžiagos savybių – nuo jos kokybės, to ar psichotropinė medžiaga tirpi riebaluose ar ne (riebaluose tirpios medžiagos lėčiau šalinamos iš organizmo) ir kt.;
  • individualių vartotojo organizmo savybių – ūgio, svorio, riebalinio sluoksnio (pastebėta, kad iš liesų asmenų organizmo riebaluose tirpstančios medžiagos pasišalina greičiau, negu iš apkūnių, turinčių storesnį poodinį riebalinį sluoksnį), amžiaus, bendros sveikatos būklės, kitų veiksnių, sąlygojančių medžiagų apykaitą;
  • neretai nuo dvasinės vartotojo būklės (pvz., streso) tuo metu, kai suvartota medžiaga;
  • kaip dažnai vartojama psichotropinė medžiaga (1-ą, 2 ar 3 kartus per dieną, rečiau), kaip ilgai ji yra vartojama (dienas, mėnesius, metus), nuo tolerancijos; Kuo ilgiau medžiaga vartojama, tuo ilgiau ji išlieka organizme. Bet vėlgi, labai konkrečiai niekas negali pasakyti, nes kiekvieno asmens organizmas yra individualus.
  • vartojimo formos (valgoma, geriama, rūkoma, injekuojama ar kt.);
  • kitų aplinkybių – pvz., kiek skysčių buvo vartota po to. Kuo daugiau skysčių asmuo vartoja, tuo greičiau narkotinės medžiagos pasišalina iš organizmo ( su sąlyga jei pas asmenį nesutrikusi inkstų / kepenų funkcijos).

Į klausimą atsakė:
Aušra Širvinskienė
Direktoriaus pavaduotoja gydymo reikalams
Vilniaus priklausomybės ligų centras