Kiek laiko organizme išsilaiko amfetaminas?

Norėjau pasiteirauti, kiek laiko organizme išsilaiko amfetaminas ir kokiais tyrimais galima įrodyti, kad jis buvo vartojamas? Iš anksto dėkoju už informaciją.

Pavartojus amfetaminą, didžioji jo dalis pašalinama iš organizmo su šlapimu per 24 valandas, tačiau dar kelias dienas po vartojimo, šlapime gali būti randama nepakitusio amfetamino. Iki 20 proc. amfetamino pašalinama su šlapimu nepakeisto. Taigi, amfetaminas šlapime gali būti nustatytas nuo 2-7 dienų. Atliekant tyrimus, skirtus psichoaktyvių medžiagų vartojimui nustatyti, galima ieškoti ir pačių psichotropinių medžiagų, ir jų apykaitos produktų įvairiose organizmo terpėse. Vienas iš pagrindinių psichotropinių medžiagų pašalinimo iš organizmo kelių – su šlapimu, todėl daugumos psichotropinių medžiagų vartojimas nustatinėjamas tiriant šlapimą. Ieškant psichotropinių medžiagų šlapime, laboratorijose naudojami įvairūs itin jautrūs ir specifiniai metodai – dujų chromatografijos ir masės spektrometrijos tyrimai, fluorescentinis tyrimas ir kiti (tyrimus atlieka Valstybinė teismo medicinos tarnyba prie Lietuvos Respublikos teisingumo ministerijos.

Pats paprasčiausias ir tinkamas namų sąlygoms yra vienpakopis imuninis tyrimas, atliekamas testais (jų galima įsigyti vaistinėse su atlikimo instrukcija).

Į klausimą atsakė:
Dr. Aušra Širvinskienė
Direktoriaus pavaduotoja gydymo reikalams
Vilniaus priklausomybės ligų centras