Kiek laiko kraujyje išlieka amfetaminas ir extazy tabletės?

Extazy šlapime galima aptikti nuo 2 iki 4, o kartais net  iki 7 parų. Tačiau atsakyti labai tiksliai negalime, nes priklauso nuo daugelio dalykų: amžiaus, kūno svorio, organizmo tolerancijos psichoaktyvioms medžiagoms ir daugelio kitų dalykų.

Kiek laiko po pavartojimo medžiaga (nelegalus narkotikas ar gydytojo išrašyti medikamentai) išlieka organizmo terpėse ir gali būti nustatyta, priklauso nuo daugelio faktorių:

  • Pačios psichotropinės medžiagos savybių – nuo jos kokybės, to ar psichotropinė medžiaga tirpi riebaluose ar ne (riebaluose tirpios medžiagos lėčiau šalinamos iš organizmo) ir kt.
  • Individualių vartotojo organizmo savybių – ūgio, svorio, riebalinio sluoksnio (pastebėta, kad iš liesų asmenų organizmo riebaluose tirpstančios medžiagos pasišalina greičiau, negu iš apkūnių, turinčių storesnį poodinį riebalinį sluoksnį), amžiaus, bendros sveikatos būklės, kitų veiksnių, sąlygojančių medžiagų apykaitą.
  • Neretai nuo dvasinės vartotojo būklės (pvz., streso) tuo metu, kai suvartota medžiaga.
  • Kaip dažnai vartojama psichotropinė medžiaga (1-ą, 2 ar 3 kartus per dieną, rečiau), kaip ilgai ji yra vartojama (dienas, mėnesius, metus), nuo tolerancijos. Kuo ilgiau medžiaga vartojama, tuo ilgiau ji išlieka organizme. Bet vėlgi, labai konkrečiai niekas negali pasakyti, nes kiekvieno asmens organizmas yra individualus.
  • Vartojimo formos (valgoma, geriama, rūkoma, injekuojama ar kt.).
  • Kitų aplinkybių – pvz., kiek skysčių buvo vartota po to. Kuo daugiau skysčių asmuo vartoja, tuo greičiau narkotinės medžiagos pasišalina iš organizmo ( su sąlyga jei pas asmenį nesutrikusi inkstų / kepenų funkcijos).

Į klausimą atsakė:
Aušra Širvinskienė
Direktoriaus pavaduotoja gydymo reikalams
Vilniaus priklausomybės ligų centras