Ar iki pastojimo spėjo išsivalyti narkotikų poveikis?

Sveiki, nežinau net nuo ko pradėti pasakoti. Prieš 4 metus pabandžiau ekstazi tabletę su euro ženkliuku, jau po kelių valandų galvojau išprotėsiu, jei ne draugas, kiek pamenu, būčiau iššokus iš 4 aukšto. Kitą dieną buvau giliam šoke, bet paskui kažkaip užsimiršo. Po mėnesio pastojau, dabar auginu 2 su puse metukų sūnų ir jis didžiausias mano džiaugsmas, bet visus šiuos metus dažnai prisimenu tą vakarą ir tuos baisius vaizdus, kaip viskas sukasi ratu ir atrodo širdis iššoks iš krūtinės, o tada siaubingai pasidaro bloga. Negano to, prieš 7 mėn. buvau klube ir pasirodo vėl gavau dozę kažkokių narkotinių medžiagų gurkštelėjusi brendžio, tik šįkart ne savo noru! Tada savaitę laiko bijojau būti viena, bet tuo pačiu bijojau ir žmonių, galvojau išprotėsiu arba sprogs galva. Nuėjau pas šeimos gydytoją, ji išrašė xanax 0.5 mg, pagerėjo, na bent jau galėjau užmigt ir nebuvo nerimo viduje, tačiau pastoviai prisimenu tą vakarą, dabar jaučiu vėl siaubingą baimės, nerimo jausmą, išmuša viduje karštis, prakaitas, svaigsta galva ir atrodo tuoj sprogs. Nebežinau ką daryti ir kur kreiptis pagalbos, pasidariau isterikė, nekenčiu savęs. Prašau patarkite ką daryti, kaip galima išsigydyti nuo šitos panikos jausmo? O kaip mano mažiukas? Ar jam aš nepakenkiau? Ar spėjo iki pastojimo tas mėšlas išsivalyti? Labai lauksiu Jūsų atsakymo!!!

Kiek laiko po pavartojimo medžiaga (nelegalus narkotikas ar gydytojo išrašyti medikamentai) išlieka organizmo terpėse ir gali būti nustatyta, priklauso nuo daugelio faktorių:

  • Pačios psichotropinės medžiagos savybių – nuo jos kokybės, to ar psichotropinė medžiaga tirpi riebaluose ar ne (riebaluose tirpios medžiagos lėčiau šalinamos iš organizmo) ir kt.
  • Individualių vartotojo organizmo savybių – ūgio, svorio, riebalinio sluoksnio (pastebėta, kad iš liesų asmenų organizmo riebaluose tirpstančios medžiagos pasišalina greičiau, negu iš apkūnių, turinčių storesnį poodinį riebalinį sluoksnį), amžiaus, bendros sveikatos būklės, kitų veiksnių, sąlygojančių medžiagų apykaitą.
  • Neretai nuo dvasinės vartotojo būklės (pvz., streso) tuo metu, kai suvartota medžiaga.
  • Kaip dažnai vartojama psichotropinė medžiaga (1-ą, 2 ar 3 kartus per dieną, rečiau), kaip ilgai ji yra vartojama (dienas, mėnesius, metus), nuo tolerancijos. Kuo ilgiau medžiaga vartojama, tuo ilgiau ji išlieka organizme. Bet vėlgi, labai konkrečiai niekas negali pasakyti, nes kiekvieno asmens organizmas yra individualus.
  • Vartojimo formos (valgoma, geriama, rūkoma, injekuojama ar kt.).
  • Kitų aplinkybių – pvz., kiek skysčių buvo vartota po to. Kuo daugiau skysčių asmuo vartoja, tuo greičiau narkotinės medžiagos pasišalina iš organizmo ( su sąlyga jei pas asmenį nesutrikusi inkstų / kepenų funkcijos).

Atsakymas į klausimą „Vartojau tam tikras narkotines medžiagas iki kol sužinojau, kad laukiuosi – ar tai pakenks mano vaikui?“ paprastai yra „ne“. Tikslus atsakymas priklauso nuo to, kokia narkotinė medžiaga buvo vartota, kiek laiko ji buvo vartota, kokiais kiekiais, kaip ji buvo vartota, kokioje nėštumo stadijoje ir daugelio kitų veiksnių, tokių, kaip mityba ir socialinis kontekstas.  

Narkotikų vartojimas yra susijęs su padidėjusiu mirtingumu ir sergamumu akušerijos ir pediatrijos srityse (vaikų mirtingumu ir sergamumu) ir gali paveikti nėštumą daugeliu būdų. Pirmojo nėštumo trimestro metu, kuomet vaisius formuojasi pagrindinis rūpestis yra tetrogeninis poveikis, kuris gali pasireikšti vaisiaus ar jo įvairių organų anomalijomis. Tai yra laikas, kai moteris gali dar net nežinoti, jog laukiasi. Antrojo ir trečiojo trimestro metu pagrindinis rūpestis yra vaisiaus augimas ir vystymasis. Sutrikusi placento funkcija ir vaisiaus vystymasis gali lemti mažą vaiko svorį. Chaotiškas narkotikų vartojimas gali padidinti priešlaikinio gimdymo riziką. Išauga staigios kūdikių mirties sindromo (SIDS) rizika ir naujagimio abstinencijos sindromas yra paplitęs tarp kūdikių, kurių motinos priklausomos nuo tam tikrų psichiką veikiančių medžiagų.

Nėra patikimų įrodymų apie skirtingų psichiką veikiančių medžiagų poveikį vaisiui. Kas yra tikrai žinoma, kad tabako rūkymas yra neabejotinai žalingas kūdikiui ir gali paveikti jūsų nėštumą daugeliu būdų. Todėl visos besilaukiančios moterys turėtų mesti rūkyti.

Vadinamų nelegalių gatvės narkotikų, kaip heroinas, vartojimas, ar priklausomybė nuo tokių psichiką veikiančių medžiagų, kaip metadonas ar valiumas gali padidinti priešlaikinio gimdymo riziką arba lemti mažą kūdikio svorį/ūgį.  Tai gali sukelti ir kitų problemų. Padidėja kūdikio mirties tikimybė, ypatingai, jei greta aukščiau minėtų medžiagų yra rūkomas tabakas.

Nėra patikimų įrodymų, kad nelegalių gatvės narkotikų vartojimas gali lemti vaisiaus apsigimimą. Tuo tarpu gausus alkoholio vartojimas susijęs su apsigimimais, o dažnas kokaino vartojimas siejamas su daugybe problemų nėštumo metu, nes narkotikas (kokainas) sumažina kraujo tiekimą besivystančiam kūdikiui. 

Svarbu prisiminti, kad yra daugelis kitų dalykų, kurie gali paveikti nėštumą panašiai, kaip psichiką veikiančios medžiagos. Pavyzdžiui, maistas, kurį jūs valgote, socialinės aplinkybės ir gyvenimo būdas ir tai, ar gaunate tinkamą priežiūrą nėštumo metu. Narkotikų vartojimas gali turėti įtakos jūsų apetitui, svoriui, dantų būklei, bendrai sveikatos būklei, nuotaikai ir gebėjimui tvarkytis kasdienį gyvenimą.

Į klausimą atsakė:
Aušra Širvinskienė
Direktoriaus pavaduotoja gydym
Vilniaus priklausomybės ligų centras