Kodėl atsiranda įvairūs valgymo sutrikimai

    Šiuolaikinėje visuomenėje lieknumas dažniausiai siejamas su laime, sėkme, jaunyste, socialiniu pripažinimu. Žiniasklaidoje egzistuoja „visuotinis susitarimas“, kad idealus moters kūnas yra lieknas, o vyrų – liesas su išryškintais raumenimis.

Moksliniai tyrimai patvirtina, kad žiniasklaida turi didelį poveikį kūno idealo bei mitybos įpročių formavimuisi įvairaus amžiaus moterų ir vyrų grupėse.

Taip pat yra manoma, jog nuolatinis „tobulo“ kūno teigimas ir reklamavimas medijose, yra pagrindinė priežastis, lemianti didelį įvaizdžio bei valgymo sutrikimų paplitimą jaunimo tarpe.

Priežasčių, kodėl jaunas žmogus tampa pažeidžiamas šiems sutrikimams, gali būti įvairių- mes galime turėti genetinį polinkį į mitybos sutrikimus, jie gali išsivystyti dėl tam tikrų organų disfunkcijos ar prastos psichologinės sveikatos, taip pat didelę reikšmę turi ir kultūriniai ypatumai.

Neretai su šiomis problemomis susiduria moksleiviai, gimnazistai ir studentai, tačiau tik vienetai iš jų išdrįsta apie tai kalbėti ar pasiryžta kreiptis pagalbos į specialistus. Gyditoja psichiatrė Daiva Pupšytė išskiria veiksnius, dėl kurių gali atsirasti valgymo sutrikimai:

Genetiniai veiksniai

  1. nesaugus prieraišumo tipas – santykiai šeimoje (vaiko savarankiškumo slopinimas, stipri kontrolė, tėvų griežtumas, šaltumas, atsiribojimas, retas bendravimas, konfliktų slopinimas šeimoje, taip pat ir dažni nesutarimai, tabu seksualinėmis temomis, vaiko emocinių poreikių nepaisymas, jausmų ignoravimas, kritika, pašaipos, raginimas sulieknėti ir pagyrimai, numetus svorio);
  2. socialinė aplinka (kritika, pašaipos, išvaizdos sureikšminimas, dalinimasis lieknėjimo patirtimi bei žinomais būdais sulieknėti bendraamžių tarpe, skatinimai ir pagyrimai, numetus svorio. 
  3. asmenybės bruožai (perfekcionizmas, žema savigarba, aukštas neurotiškumo lygis, saviraiškos, savo asmenybės, negatyvių emocijų slopinimas). Anoreksija sergantys pacientai dažniausiai pasižymi tokiais charakterio bruožais, kaip užsispyrimas, kontrolės ir pastovumo siekimas, o su bulimija labiau siejama nuotaikų svyravimas, impulsyvumas.

Kultūriniai veiksniai (lieknos moters/ raumeningo vyro įvaizdžio propagavimas):

  1. lieknos moters/raumeningo vyro įvaizdžio kaip grožio etalono internalizavimas. Vakarų šalyse per populiariąją kultūrą, šeimą ar santykius su bendraamžiais merginoms gana anksti gali būti įdiegiamas ypač liekno kūno vaizdas, kurį jos neretai įsisąmonina kaip grožio idealą ir stengiasi jį atitikti. Vaikinams peršamas raumeningo, atletiško kūno vaizdas;
  2. požiūris į savo kūną kaip į objektą;
  3. nepasitenkinimas savo kūnu ir negatyvus požiūris į jį;
  4. neigiamos emocijos, tokios kaip gėda, pasibjaurėjimas, įvaizdžio nerimas, slopinamas pyktis ar net priešiškumas sau;
  5. trauminė patirtis (pvz., seksualinė, fizinė ar emocinė, psichologinė prievarta).

Niekas nėra apsaugotas nuo valgymo sutrikimų, tačiau rekomenduojama vengti aukščiau išvardintų aplinkybių. Svarbu atkreipti dėmesį į pasikeitusius mitybos įpročius, emocinę būklę, svorio pokyčius, jei reikia, kreiptis pagalbos.

Projektą vykdo:
Projektą finansuoja:
© 2016-2019 Sveikatos Tinklas. Visos teisės saugomos. Privatumas ir atsakomybė.