Ar kada nors teko susimąstyti, koks svarbus mūsų organizmui vanduo? Vos tik gimus daugiau nei 90 proc. kūno sudaro vanduo. Augant ir senstant jo kiekis organizme mažėja ir dėl to sulėtėja medžiagų apykaita, prastėja kraujotaka, vidaus organų ir audinių aprūpinimas maistinėmis medžiagomis, o savo organizmui „džiūti“ ir senti padedame ir mes patys.
Koks gėrimas geriausiai numalšina troškulį?
Šiuolaikinis žmogus gali pasirinkti iš daugybės gėrimų, tad kuo didesnė įvairovė – tuo geriau. Tačiau nebemokame gerti vandens ir jį pakeičiame kitais gėrimais. Pastaruoju metu tampa įprasta vietoj vandens gerti gazuotus, dirbtinių saldiklių turinčius gėrimus, taip pat mėgautis kava ir kitais ne visada troškulį numalšinančiais gėrimais. Beje, kava, arbata ar alkoholiniai gėrimai nėra skaičiuojami į rekomenduojamą suvartoti skysčių kiekį. Žmogaus kūnas turi būdą pranešti, kad jam trūksta skysčių – tai troškulys. Tinkamiausias pasirinkimas – paprastas geriamasis vanduo, mineralizuotas ar silpnos mineralizacijos natūralus mineralinis vanduo.
Kiek laiko galima išgyventi be vandens?
Be vandens žmogaus organizmas gali palaikyti gyvybines funkcijas vidutiniškai iki 3–4 dienų, o ilgesnis dehidratacijos poveikis gali pasireikšti negrįžtamais sveikatos sutrikimais, nes tiesiogiai nuo suvartojamo vandens kiekio priklauso smegenų, inkstų bei širdies ir kraujagyslių sistemos veikimas. Esant vandens trūkumui organizme gali pasireikšti įvairūs simptomai: burnos, nosies ir akių gleivinių bei odos paviršiaus išsausėjimas, galvos skausmas, nuovargis ir silpnumas, virškinimo sistemos sutrikimai, žemas kraujospūdis, vis pasikartojantis mėšlungis, rankų ir pėdų šalimas.
Kiek vandens reikia išgerti per dieną?
Remiantis Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerijos parengta maisto pasirinkimo piramide, ląstelėms gyvybiškai reikalingos aštuonios stiklinės vandens per parą. Taip pat dar tiksliau mums reikalingą individualų vandens kiekį galime apskaičiuoti pagal šią formulę: moterims – svoris (kg) x 0,037 l ir vyrams – svoris (kg) x 0,035 l (pvz., jei sveriate 60 kg, dauginate svorį iš 0,037 l ir gaunate reikiamą išgerti per dieną skysčių kiekį – 2,22 l). Reikia nepamiršti, kad dalį šio kiekio gausite ir iš kieto ar skysto maisto produktų. Kasdien žmogui reikiamo išgerti vandens kiekis priklauso ir nuo jo amžiaus, kūno svorio, klimato sąlygų, fizinio aktyvumo ir maitinimosi įpročių, suvartojamo maisto įvairovės ir kiekio, bendros sveikatos būklės (pvz., karščiuojant ir dirbant sunkų fizinį darbą vandens organizmui reikia daugiau). Nereikia nerimauti, kad vandens suvartosite per daug, nes sveiko žmogaus organizmas vandens perteklių sėkmingai pašalins.
„3N“ vandens taisyklė
- Nuolatos – šalia savęs turėkite vandens gertuvę ar buteliuką su vandeniu.
- Nedaug – vandenį gurkšnokite po truputį, kad tai netaptų kančia.
- Nenuobodžiai – pagardinkite paprastą geriamąjį vandenį savo mėgstamais priedais, turinčiais įvairių vitaminų, mineralinių medžiagų, antioksidantų: citrusiniais vaisiais, agurkų griežinėliais, mėtų lapeliais. Retkarčiais natūralų vandenį galite pakeisti mineraliniu vandeniu.
Problema – geriame viską, bet tik ne vandenį. Normaliai organizmo būklei palaikyti būtinas vanduo, todėl ugdykite įprotį ir nepamirškite ne tik su savimi turėti vandens, bet ir jį gerti.