Fiziniai pratimai taisyklingai laikysenai

Taisyklinga kūno laikysena labai susijusi su žmogaus sveikata. Ji gali pagerinti skrandžio veiklą, sumažinti raumenų ir sąnarių įtampą. Be to, taisyklingos laikysenos žmonės labiau pasitiki savimi.

Netaisyklinga laikysena ar iškrypęs stuburas – vis dažniau tarp jaunimo pasitaikanti problema. Tai gali sukelti daug sveikatos problemų: nugaros, kaklo ir galvos skausmus, dažną nuovargį, kvėpavimo sutrikimus. Savijauta labai priklauso nuo to, kaip stovime ar sėdime. Jei jaunuolis dažnai sėdi prie kompiuterio, tikėtina, kad jo laikysena bus netaisyklinga. Merginoms didžiausias nugaros problemas sukelia aukštakulniai ir sunkiasvorės rankinės. Dažnas palinkimas prie telefono ekrano taip pat keičia stuburo padėtį, ši problema net turi pavadinimą ,,žinučių kaklas“.

Pagerinti laikyseną galima įvairiais būdais: segėti laikyseną gerinančius diržus, apsilankyti pas kineziterapeutą ir daryti mankštas. Štai keletas pratimų, kurie padės stabilizuoti stuburą:

1 pratimas. Kojos tiesimas neatkeliant nuo grindų. Pradinė padėtis – gulint ant nugaros sulenktomis kojomis. Atliekant šį pratimą, reikia įtraukti pilvo raumenis ir tiesti koją neatkėlus pėdos nuo pakloto, t. y. slystant kulnu. Tempas – lėtas. Kojos nebūtina ištiesti visiškai. Pirmiausia atliekami judesiai viena koja, paskui – kita, galiausiai – abiem, bet ne kartu, o pakaitomis.

                                                                                                    

2 pratimas. Sulenktos kojos atitraukimas. Pradinė padėtis – tokia pat kaip 1 pratimo. Rankos laikomos ant klubakaulių, pilvo raumenys įtraukti. Pratimas pradedamas atitraukiant vieną koją (a), paskui – kitą, tik vėliau – abi kartu (b). Vienos kojos atitraukimo kampas – ne didesnis nei 45 laipsniai. Atitraukiant koją, dubuo turi išlikti stabilus ir nesvirti nė į vieną pusę.

 

                                                                                                                 

 

3 pratimas. Sulenktos kojos kėlimas. Pradinė padėtis – tokia pat kaip 1 pratimo. Valdant dubens padėtį, keliama viena koja, kol blauzda pasiekia horizontalią plokštumą. Pirmiausia judesiai daromi viena koja, paskui – kita, tik vėliau – abiem kojomis pakaitomis. Judesys atliekamas tik per klubo sąnarį, neįtraukiant dubens.

                                                                                                                 

4 pratimas. Sulenktos kojos nuleidimas. Pradinė padėtis – gulint ant nugaros, 90 laipsniu kampu sulenktos abi kojos pakeltos nuo žemės taip, kad blauzdos būtų lygiagrečiai su grindimis. Atliekant pratimą, reikia leisti koją žemyn ir paliesti grindis, bet nepadėti pėdos ir neatpalaiduoti pilvo raumenų. Pratimas atliekamas pirmiausia viena koja, paskui – kita, galiausiai – abiem kojomis pakaitomis.

                                                                                                               

5 pratimas. Atsilenkimai. Pradinė padėtis – gulint ant nugaros, 90 laipsniu kampu sulenktos abi kojos pakeltos nuo žemės taip, kad blauzdos būtų lygiagrečiai su grindimis. Rankos sukryžiuojamos ant krūtinės arba suneriamos už galvos ir atliekami atsilenkimai.